VIDEO | Manchester City se califică în semifinalele Champions League după un 0-0 "nebun" cu Atletico Madrid! Fotbaliştii lui Simeone au dominat în repriza secundă

Miercuri, de la ora 22.00, s-au dipsutat celelalte două jocuri din manşa a doua a sferturilor de finală Champions League, Atletico Madrid - Manchester City, scor 0-0 (0-1 în tur), şi Liverpool - Benfica Lisabona, scor 3-3 (3-1 în tur). Manchester City - Real Madrid şi Liverpool - Villarreal sunt semifinalele Ligii Campionilor.

VIDEO | Atletico Madrid - Manchester City, 0-0, (0-1 în tur), pe Orange Sport 1

Echipele de start

• Atletico Madrid: Oblak - Savic, Felipe, Mandava - Llorente, Koke, Kondogbia, Lemar, Lodi - Griezmann, J. Felix
  • Rezerve: Carrasco, Correa, Cunha, De Paul, Hermoso, Lecomte, Serrano, L. Suarez, Vrsalijko, Wass
  • Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Cancelo - De Bruyne, Rodri, Gundogan - Mahrez, Foden, Silva
  • Rezerve: Ake, Carson, Delap, Dias, Edozie, Fernandinho, Grealish, Lavia, McAtee, Steffen, Sterling, Zinchenko

Min. 90+12 Finalul meciului! City e în semifinale!

Min. 90+11 Luis Suarez ratează singur cu Ederson!

Min. 90+1 Ratează şi Carrasco!

Min. 90+1 Felipe e eliminat după ce l-a lovit intenţionat pe Foden. Apoi, Savic l-a tras de tricou şi l-a scos pe englez în afara terenului, iar fotbaliştii s-au încăierat.

Min. 87 Savic trece şi el pe lângă gol.

Min. 86 Atletico atacă în valuri!

Min. 77 Rodrigo ratează încă o ocazie pentru Atletico!

Min. 77 Şi Atletico cere penalty!

Min. 70 City e încolţită! Atletico a avut o nouă ocazie mare. De Paul a tras din prima puţin pe lângă poartă.

Min. 56 Joao Felix îi aşază mingea lui Griezmann în afara careului, iar francezul trage puţin pe lângă poartă.

Min. 47 Atletico începe repriza secundă cu o ocazie.

Min. 46 A început repriza secundă. La acest scor, 0-0, Atletico e eliminată.

Min. 45+3 Pauză, după 45 de minute în care oaspeţii au avut ocaziile.

Min. 38 În timp ce Atletico încearcă tot contraatacul, City mai ratează o şansă. Cancelo trage peste poartă.

Min. 29 Bară Manchester City! Foden i-a pasat lui Gundogan, care a trimis în bară. Atletico a scos greu mingea din propriul careu.

Min. 27 Manchester City ratează două ocazii la aceeaşi fază. Şuturile lui Foden şi De Bruyne sunt blocate de adversari.

Min. 24 Felipe comite un fault dur asupra lui De Bruyne şi primeşte cartonaşul galben.

Min. 23 Manchester City cere penalty!

Min. 12 Foden e faultat dur, dar nu se acordă cartonaş.

Min. 10 Stones reia cu capul peste poarta lui Oblak, în urma unui corner.

Min. 1 A început meciul din Spania într-o atmosferă superbă.

Partida Atletico Madrid - Manchester City va fi arbitrată de o brigadă din Germania, cu Daniel Siebert la centru.

În ultimul meci disputat în campionat, Atletico Madrid a pierdut, surprinzător, în deplasare cu Mallorca, scor 1-0, în timp ce Manchester City a remizat într-un meci spectaculos cu Liverpool, scor 2-2.

Formula 5-5-0 a lui Atletico Madrid, discutată după turul din Anglia

Antrenorul Diego Simeone a suprins după meciul cu Manchester City din Liga Campionilor, în care Atletico Madrid a jucat ultra-defensiv, cu două rânduri de câte cinci jucători, afirmând că, de fapt, formaţia lui îşi propusese să câştige partida de pe Etihad Stadium.

"Noi am jucat cu armele noatre. A fost un efort colectiv masiv. În repriza secundă, am fi putut probabil ataca mai bine la câteva contraatacuri. Am suferit, vom merge la Madrid şi va fi la fel pentru că ei vor juca la fel, iar noi ne vom folosi în continuare armele noastre pentru a ne califica. Vom vedea dacă vom putea avea un pic mai mult mingea, dacă vom putea să mişcăm balonul mai repede şi să creăm mai multe dificultăţi adversarului. Va trebui să rămânem calmi, umili şi să depunem efort, dar încă avem şansele noastre în această confruntare", a declarat Simeone, după înfrângerea din tur.

De cealaltă parte, antrenorul lui Manchester City a declarat că echipei lui i-a fost greu să atace: "A fost un meci dificil împotriva unui adversar puternic, care a jucat 5-5-0. Era greu să găseşti spaţii. Am avut răbdare, dar nu am atacat în ritmul potrivit. Din fericire, am marcat. Este un rezultat bun, am fi putut marca un al doilea gol dar 1-0 sau 2-0 nu ar fi schimbat prea mult lucrurile înainte de a merge la Madrid.

Ei pot juca un pic mai sus, combina mai mult. Dar dacă începutul meciului se întoarce în favoarea lor, poate că vor reveni la jocul lor defensiv. Mai presus de toate, trebuie să mă gândesc la ce putem face pentru a ataca mai bine", a spus Guardiola.

• În semifinalele programate la 26/27 aprilie şi 3/4 mai se vor întâlni Manchester City/Atletico - Real Madrid şi Benfica/Liverpool - Villarreal.

Afla mai multe despre: atletico madrid manchester citychampions league