VIDEO | CFR Cluj - FC Botoşani, 1-1. Egal spectaculos în prima partidă a noului sezon de Liga 1

Fotbal intern

Campioana Ligii I a avut o primă repriză excelentă împotriva lui FC Botoşani. După ocazia mare a lui Ţucudean şi intervenţia senzaţională a lui Pap a venit şi golul. Brazilianul Vinicius a înscris prima reuşită a sezonului, în minutul 26. Spre deosebire de sezonul trecut, clujenii nu şi-au putut apăra avantajul. La trei minute după pauză, moldovenii au restabilit egalitatea. Fulop l-a învins pe Arlauskis.

Ardelenii au pornit apoi raidurile spre poarta lui Pap, care a fost apărată eroic atât de goalkeeper, cât şi de fundaşi. Soiledis a scos de pe linia porţii mingea trimisă de Omrani, iar Pap s-a opus în faţa lui Ţucudean. Echipa lui Costel Enache putea da lovitura pe contraatac. Fulop a irosit însă o şansă imensă, iar CFR - Botoşani s-a încheiat 1 la 1.

LIVE VIDEO | CFR Cluj - FC Botoşani 1-1 (Vinicius 26 / Fulop 48)

Echipele de start:

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Mureşan, Camora - Culio, Hoban, Djokovic - Deac, Ţucudean, Omrani; Rezerve: Vâtcă, Males, Bordeianu, Peteleu, De Luca, Costache, Mailat

FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Oaidă -Roman, Fulop, Golofca - Roman; Rezerve: Brînză, Dumitraş, Chitoşcă, Chindriş, Târşă, Piftor

FINAL

Min. 75 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Ţucudean preia foarte bine în zona punctului cu var, dar şutul său este respins de Pap.

O repriză secundă mult mai liniştită. Cele două echipe duc majoritatea duelurilor la centru terenului

Min. 48 - GOOOOOOOL Botoşani! Fulop marchează după o incursiune a moldovenilor în careul clujenilor.

Min. 46 - Start în partea secundă!

PAUZĂ

Min. 45+1 - Gol anulat pentru CFR! Djokovic izbuteşte să trimită mingea în plasă, dar este surprins în poziţie afară din joc.

Min. 38 - Ţucudean a ieşit destul de şifonat după un duel cu Miron. Cei doi s-au dat cap în cap.

Min. 26 - GOOOOOOOL CFR Cluj! Clujenii deschid scorul după ce Pap a fost la un pas să-şi trimită mingea în proprie poartă.

Min. 20 - Moldovenii stau foarte prost la loviturile libere. O nouă ocazie importantă pentru CFR, după un corner.

Min. 11 - Gol anulat pentru CFR! Vinicius reuşeşte să trimită mingea în plasa porţii apărate de Pap, dar arbitrul de tuşă opreşte meciul pentru poziţie afară din joc.

Min. 4 - Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Start entuziasmant de partidă pentru clujeni. Ţucudean trimite periculos cu capul din marginea careului de 16 metri.

Min. 1 - A început partida! A început un nou sezon de Liga 1

Adus cu mare fast la FC Botoşani, Hervin Ongenda nu este în lot pentru partida din această seară

Iuliu Mureşan prefaţează partida CFR Cluj - FC Botoşani

Ardelenii vor avea în faţă un nou adversar redutabil. Botoşani s-a ţinut bine sezonul trecut trei sferturi de campionat, dar a slăbit serios ritmul pe final, ratând prezenţa în play-off. În play-out, doar Dinamo a reuşit să o devanseze.

Dacă CFR Cluj şi-a schimba antrenorul, locul lui Dan Petrescu fiind luat de Edward Iordănescu, botoşănenii au mers pe continuitate cu Costel Enache. În privinţa modificărilor de lot, ambele echipe şi-au păstrat nucleele de bază.

LIVE VIDEO CFR Cluj - FC Botoşani în direct la Telekom Sport

Moldovenii au schimbat ceva mai mult ce-i drept, astfel că în primul 11 din această seară vor apărea 3-4 jucători noi faţă de precedenta stagiune. De cealaltă parte, CFR va avea în echipa de start doar jucători alături de care a câştigat campionatul în urmă cu un sezon.

ECHIPE PROBABILE

CFR Cluj (4-3-3): 87. Arlauskis - 6. Cr. Manea, 55. Vinicius, 30. A. Mureşan, 45. Camora - 8. Djokovici, 28. Hoban, 19. Culio - 10. C. Deac, 20. Ţucudean, 9. Omrani
Botoşani (4-2-3-1): 12. Ed. Pap - 23. Dumitraş, 4. Miron, 3. A. Burcă, 11. Soiledis - 26. Oaidă, 24. J. Rodriguez - 25. Chitoşcă, 28. M. Roman I, 7. Golofca - 9. M. Roman II

Absolut niciun jucător important nu s-a despărţit de CFR în această vară. O poate face Omrani, dorit insistent de noua echipă a lui Dan Petrescu din China. Botoşani a rămas fără tânărul Olimpiu Moruţan, plecat la FCSB.

TRANSFERURI CFR CLUJ

Veniri: Tambe (Adana Demirspor), A. Radu (Aris Limassol), Males (Rijeka), Lang (Dijon), De Luca (Virtus Entella), Tambe (Adana Demirspor)
Plecări: Boli (Guizhou Hengfeng), M. Coman (U Cluj), Luchin (Viitorul), Dodoi (Sepsi), Al. Vlad (FC Voluntari), Nouvier (Sepsi), L. Rus (Poli Iaşi), Gilvan (Atletico)

TRANSFERURI BOTOŞANI

Veniri: Papa (Lushnja), M. Roman II (Craiova), Patache (Chiajna), Aristidis (Kerkyra), Brekalo (Sibenik), Târşa (Clinceni), Corban (Chiajna), Chindriş (Ştiinţa Miroslava), Piţian (Apollon Limassol), Papa (KS Lushnja)
Plecări: Moruţan (FCSB), Cucu (Călăraşi), Plămadă (Petrolul), Axente (Dinamo), Cobrea (Poli Iaşi), Golubovici, Tincu, Unguruşan, Acsinte, Muşat, Serediuc (contracte expirate)

Afla mai multe despre: cfr clujbotosaniliga1telekom sport