VIDEO Real Madrid - Chelsea 2-3. Spaniolii se califică la capătul unui meci care a fost dus în prelungiri

Chelsea, deţinătoarea trofeului, a condus-o pe Real Madrid, pe Santiago Bernabeu, cu 3-0, apoi cu 3-1, după 90 de minute. Jocul a intrat în prelungiri, pentru că în tur s-a înregistrat acelaşi scor, dar pentru spanioli. Benzema a evitat ruşinea unei eliminări pe teren propriu a Realui, marcând, în minutul 96, golul de 2-3.

Real Madrid - Chelsea 2-3 (Rodrygo - 79, Benzema - 95) // (Mount - 15, Rudiger - 50, Werner 74)

Real Madrid:  Courtois - Carvajal, Alaba, Nachi Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius Jr.

Rezerve: Lunin - Toni Fuidias, Asensio, Marcelo, Jovic, Lucas V., Bale, Ceballos, Rodrygo, Mariano, Camavinga, Rafa Marin

Chelsea: E. Mendy - R. James, T. Silva, Rudiger, M. Alonso - Kante, Loftus-Cheek, Kovacic - Mount, Havertz, Werner

Rezerve: Kepa, Bettinelli - Azpilicueta, Chalobah, Christensen, Jorginho, Saul, Pulisic, Sarr, Vale, Zyiech

Min 120. Final de meci!

Min 118. Ocazie Chelsea! Jorginho şutează din careu pe lângă poartă!

Min 116. Ocazie Chelsea! Hevertz trimite pe lângă poartă cu capul din 7 metri!

Min 114. Ocazie Chelsea! Zyiech şutează din careu, dar portarul lui Real Madrid se opune!

Min 106. A început a doua repriză de prelungiri!

Min 105. S-a terminat prima repriză a prelungirilor!

Min 95. GOOOOOOL Real Madrid! Benzema a marcat după pasa lui Vinicius!

Min 90. A început prima repriză de prelungiri!

Min 90+4. Meciul merge în prelungiri!

Min 90+2. Pulisic trimite pe lângă poartă după recentrarea lui Havertz!

Min 79. GOOOOOOOOL Real Madrid! După o pasă de geniu a lui Modric, Rodrygo marchează!

Min 65. Ocazie imensă Real Madrid! Benzema trimite cu capul, dar mingea loveşte bara!

Min 62. Alonso a marcat pentru Chelsea, dar VAR-ul a anulat reuşita!

Min 61. Ocazie Real Madrid! Valverde trimite un şut surprinzător din marginea careului, dar mingea trece pe lângă poartă!

Min 57. Ocazie Chelsea! Havertz a şutat din careu, dar a trimis în plasa laterală!

Min 55. Ocazie Real Madrid! Kroos execută o lovitură liberă din afara careului, dar Mendy se opune!

Min 50. GOOOOOOOL Chelsea! Rudiger a marcat cu capul după o centrare de pe partea dreaptă!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45. Final de primă repriză!

Min 15. GOOOOOOOOOOOL Chelsea! Mount a deschis scorul după o deviere bună a lui Werner!

Min 1. A început meciul!

Real Madrid şi-a asigurat în mare parte calificarea cu un joc formidabil făcut în partida tur, când Karim Benzema a fost în mare formă şi a reuşit hattrick-ul!

Câştigătoarea duelului dintre Real Madrid şi Chelsea va întâlni în semifinale echipa care se califică din disputa Manchester City-Atletico Madrid, scor 1-0 în tur.

Ce a spus Thomas Tuchel:

Deţinătoarea trofeului Champions League a fost de nerecunoscut în duelul cu Real Madrid, iar londonezii au fost departe de aşteptările lui Thomas Tuchel.

”Este un joc şi un adversar complet diferit.Situaţia nu devine uşoară. În primul rând a fost necesar să facem treaba aici (n.r. cu Southampton). Aceasta va fi o sarcină foarte dificilă şi nu există nicio schimbare în ea.

Am făcut ce ne-am dorit şi aceasta este vestea bună”, a declarat Thomas Tuchel, după meciul cu Southampton, potrivit Express.

Chelsea s-a deplasat la Madrid fără Lukaku, lăsat acasă din cauza unor probleme medicale!

Ce a spus Carlo Ancelotti:

Italianul îşi avertizează elevii că mai au de muncit până să fie siguri de calificare, iar rezultatul din tur nu trebuie să le dea o senzaţie de relaxare.

"Nu mă deranjează că s-a scos regula golului în deplasare. Accept regulile aşa cum sunt ele făcute. E mai mult echilibru aşa şi eu accept asta. Victoria din tur poate să fie un rezultat periculos pentru noi. Trebuie să înţelegem că munca nu e încă terminată. Am produs mult în prima manşă, la fel trebuie să facem şi la retur”, a mai spus Ancelotti.

Afla mai multe despre: chelseareal madridchampions league