VIDEO | Porto - Inter 0-0 (0-1 la general). Formaţia pregătită de Inzaghi se califică în stil italienesc, după un final nebun! Lusitanii au ratat 3 ocazii monumentale în prelungiri

FC Porto a fost eliminată de Inter din optimile UCL, după ce a remizat 0-0 pe teren propriu meciul retur cu italienii, în urma înfrângerii 0-1 din tur.

Min 90+7. Final de meci

Min 90+7. Cartonaş roşu pentru Porto! Pepe, eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Min 90+5. Două bare la rând ale lui Porto! Italienii, noroc cum nu s-a mai văzut!

Min 90+5. Intervenţie salvatoare a lui Dumfries! Olandezul respinge de pe linia porţii un şut al lui Porto.

Min 76. Grujic trimite un şut din marginea careului, dar Onana se opune.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. Final de repriză.

Min 39. Lusitanii reuşesc o fază de excepţie, dar, în momentul finalizării, Evanilson e blocat de Dimarco.

Min 21. Inter scapă pe contraatac, balonul ajunge la Dzeko, iar acesta reia spre poartă, dar Costa se opune.

Min 3. Uribe trimite de la mare distanţă, dar încercarea sa trece cu puţin pe lângă bară.

Min 1. A început partida.

Echipele probabile:

• FC Porto: Costa - Pepe, Pepe, Marcano, Zadu - Grujic, Uribe, Eustaquio, Galeno - Taremi - Toni Martinez
  • Inter: Onana - Skriniar, Acerbi, Bastoni - Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - Martinez, Lukau

Duelul dintre FC Porto şi Inter Milan este programat marţi seara, de la ora 22:00, în direct pe Orange Sport 1. Acesta contează pentru returul ”dublei” din optimile de finală ale UEFA Champions League.

Porto şi Inter se întâlnesc în returul optimilor de finală din Liga Campionilor. Italienii au avantaj minim după partida tur, dat de golul marcat de Lukaku în minutul 86.

Deşi au picat într-o grupă extrem de complicată, lusitanii s-au descurcat de minune. Au terminat pe primul loc, cu 12 puncte, devansându-le pe Club Brugge, Bayer Leverkusen şi Atletico Madrid. Au reuşit patru victorii, suferind două înfrângeri, în aceste jocuri marcând 12 goluri, primind şapte.

Italienii au picat la rândul lor într-o grupa foarte grea, cu Bayern Munchen, Barcelona şi Viktoria Plzen. Au terminat pe locul secund, sub campioana Germaniei, cu zece puncte. Au reuşit trei victorii şi o remiză, suferind două înfrângeri, în aceste jocuri marcând zece goluri, încasând şapte.

Afla mai multe despre: interporto