VIDEO | FCSB - Chindia 3-2. Meci nebun pe Arena Naţională! Echipa lui Dică a fost condusă cu 2-0, dar a rezolvat meciul în doar 15 minute

Echipa FCSB a reuşit să învingă formaţia Chindia Târgovişte cu scorul de 3-2, duminică seară, pe teren propriu, după un meci în care la pauză târgoviştenii conduceau cu 2-0. FCSB a marcat de trei ori în 11 minute. Meciul a contat pentru etapa a cincea a Superligii.

LIVE VIDEO | FCSB - Chindia 3-2 (Cordea 48, 55, Tamm 58) // (Popadiuc 22, Popa 28)

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu - R. Boboc, Bouhenna, Tamm, Pantea - M. Dulca, V. Raţă - Cordea, Miculescu, Fl. Coman - Bg. Rusu

Rezerve: A. Vlad - V. Creţu, Dawa, I. Stoica, Oct. Popescu, Edjouma, Oaidă, Olaru, Radaslavescu

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Boldor, D. Dumitraşcu - Neguţ, Passaglia, Vorobjovas, A. Şerban - Popadiuc - D. Popa

Rezerve: D. Moldovan - Ad. Ioniţă, Chamed, Fl. Petre, Ct. Dima, Cooper, Atanase, Mihaiu, C. Avram

Min 90+5. Final de meci!

Min 90+4! Ratare incredibilă FCSB! Octavian Popescu îi pasează lui Olaru, care avea toată poarta goală, dar mijlocaşul a trimis 2 metri pe lângă poartă!

Min 75. Ocazie mare Chindia! Mihaiu a reluat slab din faţa portarului!

Min 72. Ocazie FCSB! Edjouma şutează puternic la poartă, dar Căbuz respinge cu greu!

Min 58. GOOOOOOOL FCSB! Tamm a trimis mingea cu capul în poartă!

Min 55. GOOOOOOL FCSB! Andrei Cordea a intrat frumos în careu şi a şutat la poartă!

Min 48. GOOOOOOL FCSB! Octavian Popescu a pasat frumos în faţa porţii, iar Cordea a băgat mingea în poartă!

Min 46. A început repriza secundă!

Min 45+2. Final de primă repriză!

Min 45+1. Ocazie FCSB! Boboc a centrat, iar Miculescu a trimis cu capul peste poartă!

Min 28. GOOOOOOL Chindia! Daniel Popa a speculat greşeala lui Tamm şi şutează puternic la scurt!

Min 27. Ocazie mare FCSB! Dulca şutează de la distanţă, dar mingea trece pe lângă poartă!

Min 25. Ocazie mare FCSB! Dulca şutează violent, iar mingea loveşte bara!

Min 22. GOOOOOOOOL Chindia! Popadiuc a recuperat o minge, s-a îndreptat către poartă şi a finalizat frumos!

Min 7. Roşu pentru Chindia! Neguţ este eliminat după o intrare la Florinel Coman!

Min 1. A început meciul!

Cu un meci foarte important la orizont, la mijlocul săptămânii, FCSB va aborda partida contra Chindiei, cel mai probabil, cum a făcut-o şi la Mioveni. Cu o echipă plină de improvizaţii, în încercarea de a menaja jucătorii importanţi pentru a miza totul pentru calificarea în grupele Conference League.

FCSB dă piept cu Viking, în dublă manşă, în play-off-ul Conference League.

După 4 etape scurse din Superligă, FCSB (locul 13) şi Chindia Târgovişte (locul 14) ocupă poziţiile de baraj pentru supravieţuirea în primul eşalon. Ambele echipe nu au cunoscut până acum gustul victoriei în noul sezon de campionat: 3 egaluri şi un eşec pentru vicecampioană, respectiv două egaluri şi tot atâtea înfrângeri pentru târgovişteni.

Ce a spus Nicolae Dică la conferinţă de presă dinaintea meciului cu Chindia

"Ne aşteaptă o partidă de campionat grea. I-am urmărit pe cei de la Chindia şi sunt o echipă schimbată faţă de anul trecut. De la venirea lui Mihalcea fac un pressing mai sus, sunt mai agresivi. Prin Neguţ, Popa, pot pune probleme oricând, mai ales pe contraatac.

Nu contează că jucăm cu Chindia sau cu altă echipă, trebuie să câştigăm. A venit momentul să avem prima victorie din acest sezon. Nu ar trebui să fie o apăsare mai mare, la FCSB trebuie să joci orice joc să-l câştigi. Avem 4 meciuri fără victorie, iar mâine seară trebuie să schimbăm asta.

Jucătorii au un moral bun, au 3 meciuri şi 3 victorii în cupele europene cu mine. Am tras un semnal de alarmă şi mai înainte, am spus că trebuie să fim pregătiţi. Nu triumfăm doar cu prezenţa pe teren, trebuie să dăm sută la sută”, a declarat Nicolae Dică, la conferinţa de presă de sâmbătă, premergătoare meciului cu Chindia.

Afla mai multe despre: fcsbchindia targovistelive videosuperliga