VIDEO | Milan - Inter 0-2. Victorie uriaşă pentru oaspeţi, care sunt cu un picior în finală! Meciul a fost decis în primele 11 minute

AC Milan a pierdut meciul tur cu Inter din semifinalele Ligii Campionilor, scor 0-2.

VIDEO Milan - Inter 0-2 (Dzeko 8, Mkhitaryan 11)

Echipele de start

• AC Milan: Maignan - Calabria, Kjaer, Tomori, T. Hernandez - Krunic, Tonali, Bennacer - Saelemaekers, Giroud, B. Diaz
  • Rezerve: Mirante, Nava - Ballo-Toure, De Ketelaere, Gabbia, Kalulu, Messias, Origi, Pobega, Rebic, Thiaw
  • Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barrella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco - L. Martinez, Dzeko
  • Rezerve: Cordaz, Handanovic - Asllani, Bellanova, Brozovic, Correa, DAmbrobiso, De Vrij, Gagliardini, Gosens, Lukaku, Zanotti

Min 90. Final de meci.

Min 63. Bară AC Milan! Tonali trimite o ”bombă” din marginea careului, care loveşte stâlpul porţii apărate de Onana.

Min 53. Dzeko ajunge într-o situaţie de unu la unu cu Maignan, dar francezul iese învingător.

Min 51. Milan pleacă excelent pe contraatac, Tonali îl găseşte excelent pe Messias, dar atacantul trimite aiurea, pe lângă poartă.

Min 49. Diaz recuperează balonul şi trimite un şut de la distanţa, dar încercarea sa nu prinde spaţiul porţii.

Min 46. A început partea secundă.

Min 45. Final de repriză.

Min 34. Lautaro trimite spre poartă din afara careului, dar încercarea sa trece peste.

Min 30. Calabria reia cu călcâiul spre poartă, dar unghiul în care se afla nu îi permite să devieze în plasă.

Min 16. Bară Inter! Oaspeţii au o triplă ocazie, dar bara şi Maignan o salvează pe Milan.

Min 11. Gooooooooool Inter! Mkhitaryan reuşeşte să majoreze avantajul oaspeţilor, în urma unui contraatac al oaspeţilor.

Min 8. Goooooooooooool Inter! Dzeko deschide rapid scorul, în urma unui corner, cu un voleu de excepţie de lângă Calabria.

Min 1. A început partida.

AC Milan va juca miercuri seară împotriva Interului, în turul semifinalelor UEFA Champions League.

Milan este a doua cea mai titrată echipă din istoria Champions League, cu şapte trofee în palmares (doar Real Madrid are mai multe, 14), ultimul fiind cucerit în 2007 (a mai pierdut de cinci ori în ultimul act al competiţiei).

Inter este pe locul 4 în Serie A, cu două puncte peste Milan şi cinci puncte peste Atalanta şi Roma. În timp ce, Milan ocupă locul 5 în Serie A, la două puncte în urma lui Inter.

În cealaltă semifinală a sezonului 2022-2023 se întâlnesc Real Madrid şi Man. City. Rezultatul în meciul tur a fost 1-1, iar returul va fi peste o săptămână, în direct pe Orange Sport 1.

Ce a declarat Pioli înainte de meci:

"Aşteptăm acest moment cu o ambiţie mare, determinare şi energie. Vrem să facem pasul următor. Parcursul nostru în Liga Campionilor a fost incredibil. Nimeni nu ne vedea favoriţi cu Tottenham, la fel şi cu Napoli, iar acum puţini ne dau şanse cu Inter. Depinde de noi să demonstrăm de ce suntem în stare", a declarat Stefano Pioli, antrenorul celor de la AC Milan.

Ce a declarat Inzaghi înainte de meci:

"Cu siguranţă, la fel ca în optimi şi în sferturi, trebuie să facem un meci în care sacrificiul echipei să fie unul de mare nivel. Din fericire, toţi atacanţii au început să marcheze din nou, iar acesta este lucrul pe care ni-l doream.

Cu toţii vrem să facem cel mai bun meci posibil, ştiind că am putea face un pas imens. Dar este un pas care trebuie făcut cu un efort mare, cu determinare şi cu agresivitate în aceste 180 de minute", a declarat Simone Inzaghi.

În meciurile acestui sezon de Serie A, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, fiecare câştigând pe teren propriu, Milan în tur cu 3-2 (R. Leao 28, 60, Giroud 54, respectiv, Brozovic 21, Dzeko 67) şi Inter în retur cu 1-0 (Lautaro 34).

Afla mai multe despre: ac milaninterchampions league