Liviu Ciobotariu a răbufnit după Voluntari - Petrolul: ”E prea mult ce se întâmplă!”. Tehnicianul este total nemulţumit de arbitraj

FC Voluntari

Echipa Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate luni, în deplasare, meciul cu echipa FC Voluntari, scor 2-2, în etapa a cincea din play-out-ul Superligii.

Petrolul a reuşit să înscrie în minutul 28, prin Jair, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid. Şapte minute mai târziu, în minutul 35, Marcelo Lopes a deschis scorul pentru gazde, din pasa lui Ricardinho. Avantajul de pe tabelă al ilfovenilor a fost scurt, pentru că după alte şapte minute, Matricardi a făcut un fault în careu şi arbitrul Sorin Costreie a dictat lovitură de pedeapsă., pe care a transformat-o Gicu Grozav, în minutul 43.

În repriza secundă Adam Nemec a primit două cartonaşe galbene într-un minut şi a fost eliminat chiar după ce fusese înlocuit. Chiar şi în zece gazdele au reuşit să înscrie, prin Sigurjonsson, în minutul 82. În minutul 88 Seniko Doua a marcat golul egalizator printr-un şut de la distanţă, la un corner. Arbitrul de tuşă Mihai Maricaa ridicat fanionul şi golul a fost anulat, dar, după analiza VAR, arbitrul de centru a decis să acorde golul pentru Petrolul.

• Ploieştenii sunt pe locul secund în play-out, cu 28 de puncte, la egalitate cu ocupanta primului loc, FCU Craiova. FC Voluntari se află pe locul 6, cu 24 de puncte.

Liviu Ciobotariu, antrenorul echipei Voluntari, a răbufnit la finalul partidei fiind nemulţumit de arbitraj.

”N-am vorbit niciodată de arbitraj dar acum mi se pare prea mult. Am stat în birou şi am văzut fazele, actorul principal a fost arbitru,. Din punctul meu de vedere nu a prins o zi bună. Mi se pare ceva fantastic cum adică să zici că nu a fost ofside? Popa nu a văzut mingea, nu e normal să aştepţi să vezi. Mi se pare prea mult. Una peste alta eu consider că am făcut un meci bun.

Greu să îi motivezi după asemenea evenimente. Doar eu ştiu ce discrus am avut la pauză după ce s-au întâmplat toate ăstea. Nu e uşor... Adversarul bun, dar după care... Nemec? Frustrare! Pentru că cine a jucat fotbal ştie, simte imediat arbitrajul dacă e ok sau nu. Nu e normal ce a făcut el. A pus mâna pe el, nu l-a împins! Eu sunt un luptător şi n-am să cedez niciodată, lupt până la capăt”, a declarat Ciobotariu după meci.

Echipele care au evoluat:

• FC VOLUNTARI: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş (Cristian Paz 22) - Marcelo Lopes, Sigurjonsson, U. Meleke (D. Florea 66), Aliji - Raţă, Nemec (Dumiter 74), Damaşcan. ANTRENOR: Liviu Ciobotariu
  • PETROLUL: Leitner - Papp, Meijers, Felix Mathaus (R. Moldoveanu 85) - Doua, Jair (Dumitriu 72), Seto, Jefferson (Purtic 90+8), Ţicu - Irobiso, Grozav. ANTRENOR: Florin Pârvu

Afla mai multe despre: liviu ciobotariuvoluntari