Luptă strânsă în Premier League pentru titlu! Manchester City şi Liverpool au oferit un adevărat spectacol, dar au împărţit punctele

Premier League

Manchester City a remizat, duminică seară, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Liverpool, într-un meci din etapa a XXXII-a a campionatului Angliei.

De Bruyne a deschis scorul repede, în minutul 6, după ce şutul deviat al belgianului din afara careului a intrat în poartă. Peste doar 7 minute, Jota a şutat din careu şi a egalat pe tabelă.

În continuare, City a controlat jocul, iar presiunea pusă de băieţii lui Guardiola şi-a spus cuvântul. În minutul 37, Gabriel Jeses s-a demarcat perfect de lângă fundaşul Arnold, care a rămas fără reacţie. Brazilianul a introdus mingea în poartă, iar City a intrat la vestiare cu un avantaj de un gol.

Imediat după ce repriza a doua s-a reluat, Sadio Mane a marcat în minutul 46 din pasa lui Salah. City a avut şi un gol anulat de VAR, iar Mahrez a ratat o ocazie incredibilă la una dintre ultimele faze ale meciului, dar la final, cele două echipe şi-au împărţit punctele, iar lupta la titlu rămâne în continuare deschisă.

Cele două echipe sunt primele clasate în Anglia: Manchester City are 74 de puncte, iar Liverpool are 73. Poziţia a treia este ocupată de Chelsea Londra, care are 62 de puncte.

Afla mai multe despre: premier league-city-liverpool