”M-am simţit ca la Middlesbrough”. Nicolae Dică a rămas uimit de suporterii FCSB-ului: ”Datorită lor am întors rezultatul”

FCSB a reuşit s-o învingă pe Chindia cu scorul de 3-2, duminică seară, pe teren propriu, după un meci în care la pauză târgoviştenii au condus cu 2-0. FCSB a marcat de trei ori în 11 minute. Meciul a contat pentru etapa a cincea a Superligii.

FCSB a întors-o pe Chindia la revenirea de la cabine şi s-a impus, scor 3-2. Oaspeţii au jucat în inferioritate numerică din minutul 7 şi au condus cu 2-0 la pauză. Aceasta a fost prima victorie din acest sezon de Superligă pentru roş-albaştri.

Nicolae Dică, antrenorul lui FCSB, a rămas uimit de suporterii echipei sale, care şi-au încurajat favoriţii pe tot parcursul partidei cu Chindia Târgovişte.

Tehnicianul a ţinut să le mulţumească după meci.

”Chiar vreau să mulţumesc publicului şi celor care au fost la stadion pentru că la 2-0 pentru adversar ei ne-au încurajat pe această ploaie şi datorită lor am reuşit să întoarcem rezultatul. Le transmit Asta înseamnă să încurajezi echipa, când nu merge avem nevoie de suporteri, ei au făcut-o şi în seara asta. Ne bucurăm ca am reuşit să câştigăm meciul şi să le facem o bucurie în seara asta. Am trăit la meciul asta ce am trăit în Anglia, la Middlesbrough, când conduceam şi cântau suporterii în tribună! Mă bucur că suporterii noştri au făcut lucrul acesta pentru noi”, a declarat Nicolae Dică după FCSB - Chindia.

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Târnovanu - R. Boboc, Bouhenna (Dawa 68’), Tamm, Pantea - M. Dulca (Olaru 46’), V. Raţă (Edjouma 46’)- Cordea, Miculescu, Fl. Coman (I. Stoica 87’) - B. Rusu (Oct. Popescu 46’). Antrenor: Nicolae Dică

Chindia: Căbuz - Căpuşă (Atanase 67’), Celea, Boldor (Dima 77’), D. Dumitraşcu (Ioniţă 67’) - Neguţ, Passaglia, Vorobjovas, A. Şerban (Chamed 75’) - Popadiuc - D. Popa (Mihaiu 75’). Antrenor: Adrian Mihalcea

Afla mai multe despre: fcsbchindianicolae dica