”M-au înjurat tot meciul”. Dan Petrescu, mesaj pentru fanii FCSB-ului după victoria de aseară: ”Dacă erau cuminţi, câştigau cu 3-0”

CFR Cluj

Formaţia CFR Cluj a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa FCSB, într-un meci restant din etapa a noua a Superligii.

Partida ar fi trebuit să se dispute în septembrie, dar a fost amânată, cele două echipe fiind angrenate atunci în Conference League. A marcat Janga, în minutul 69.

Dan Petrescu, antrenorul clujenilor, a fost deranjat de faptul că a fost înjurat pe Arena Naţională, motiv pentru care a avut un mesaj pentru contestatari după meci.

”Cel care e foarte bun şi câştigă trofee, în România e înjurat! Am crescut aici! Ce trebuie să fac? Să nu mai câştig ca să fiu aplaudat?! Fiecare vine la stadion să facă ce vrea. E democraţie. Dacă aveau grijă de echipa lor şi încurajau, poate era altul rezultatul. Nu am înţeles.

Şi cei din spatele băncii sunt puşi să mă înjure din minutul 1 până în minutul 90. Dacă erau cuminţi, câştigau cu 3-0. Dacă le place aşa, să continue aşa. Mă sună patronul. Este un an ideal.

Demisia nu am vrut niciodată să mi-o dau. Şi dacă sunt pe ultimul loc, nu mi-o dau. Am făcut 5 ani de zile istorie. Decât dacă vine Real Madrid, Doamne ajută. Şi, oricum, demisia nu o să mi-o dau niciodată”, a spus Dan Petrescu la conferinţa de presă.

Ce a mai spus Dan Petrescu după victoria cu FCSB:

”O victorie importantă împotriva celei mai în forme echipe din campionat. Sunt foarte mulţumit de atitudinea jucătorilor, de rezultat. Sper să continuăm cu o victorie marţi, să terminăm bine anul. Dacă vă uitaţi la posesie, a avut-o adversarul, ocaziile le-am avut noi.

Echipele care au încercat să joace altceva, au plecat acasă. Fotbalul e pe goluri, pe tabelă, restul e cancan. Ştiam că au jucători de mare clasă, Edjouma, Popescu, Cordea, Şut, care este într-o formă extraordinară. Mi s-a părut că au fundaşi centrali foarte buni, dar nu e treaba mea asta. Au o echipă foarte bună. E fantastic că am ajuns lângă Farul. Să fim pe primul loc este extraordinar”, a declarat Dan Petrescu.

Echipele care au evoluat:

• FCSB: A. Vlad – Creţu, Dawa, Tamm, Radunovic – Oaidă (Radaslavescu ’78), Şut, Edjouma – Cordea (Coman ’66), Omrani (Miculescu ’46), Oct. Popescu. Antrenor: Leo Strizu
  • CFR Cluj: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora – Bordeianu (Malele ’66), Boateng, Deac (Cvek ’65) – Yeboah (Roger ’81), Janga (Hoban ’87), Petrila (Birligea ’80). Antrenor: Dan Petrescu

Afla mai multe despre: dan petrescucfr clujfcsb