Mandorlini, mulţumit că CFR a făcut tot ce a putut: ”Am scos maxim cu jucători sosiţi de câteva zile”. Ce pregăteşte pentru duelul cu Craiova: ”Ne-a costat mult”

CFR Cluj

Antrenorul formaţiei CFR Cluj, Andrea Mandorlini (63 de ani), a tras concluziile cu privire la remiza din Gruia, în primul meci european al sezonului pentru echipa clujeană.

CFR Cluj a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, cu formaţia turcă Adana Demirspor, scor 1-1, în prima manşă din turul al doilea de calificare în Conference League.

Clujenii au deschis scorul încă din minutul 6, prin Jefte Betancor, care a deviat în plasă un şut al lui Camora.

Oaspeţii au avut iniţiativa în finalul primei reprize şi în startul reprizei secunde şi au egalat în minutul 77, prin Benjamin Stambouli, din pasa lui Ndiyae.

Ultima ocazie a meciului a aparţinut clujenilor, prin Bîrligea (78), dar meciul s-a încheiat la egalitate, iar CFR va avea un retur greu în Turcia.

La finalul meciului din Gruia, Andrea Mandorlini a recunoscut superioritatea în joc a formaţiei adverse şi a precizat că totul se va decide la returul din Turcia, de peste o săptămână.

De asemenea, tehnicianul italian a subliniat că va efectua multe schimbări pentru duelul cu Universitatea Craiova, din campionat.

"A fost o partidă frumoasă, dificilă. Ştiam că întâlnim un adversar puternic. Bugetul echipei vorbeşte despre valoarea echipei. Ne-am făcut jocul, am scos maxim cu jucătorii sosiţi de doar câteva zile.

Pot să spun că sunt mulţumit pentru că suntem în cursă şi ne jucăm şansele în returul din Turcia.

Sunt mulţi jucători care au evoluat care vor trebui să se recupereze. Voi schimba mulţi jucători la meciul cu Craiova. Ne-a costat mult pentru că am început cu jucători care nu au avut multe meciuri în picioare. A fost un meci deschis oricărui rezultat.

Sunt jucători decisivi pentru noi. Tachtsidis a venit doar de câteva zile. Durel Avounou nu a mai jucat într-un meci oficial de multe luni, Kresic la fel. Am riscat în această seară, dar au avut energie şi asta e important", a declarat Mandorlini, după meci.

Afla mai multe despre: cfr clujandrea mandorliniconference league