"Măreţia acestui club nu te lasă sa te dai bătut!". Reacţia lui Ancelotti după calificarea incredibilă în finala Ligii Campionilor

Real Madrid

Carlo Ancelotti, antrenorul lui Real Madrid, a reacţionat după calificarea incredibilă a Realului în finala Ligii Campionilor, de la Paris.

"Măreţia acestui nu te lasă sa te dai bătut!". Reacţia lui Ancelotti după calificarea incredibilă în finala Ligii Campionilor

Real Madrid a reuşit o remontada de excepţie împotriva lui Manchester City, 3-1 pe "Bernabeu", după ce Mahrez a deschis scorul. Dubla lui Rodrygo din minutele 90 şi 90+2, apoi Benzema din penalty (95) au întors rezultatul şi au asigurat biletele "albilor" pentru finala de la Paris.

La final, la flash-interviu, Carlo Ancelotti a reacţionat şi a spus că măreţia clubului nu te lasă să te dai bătut nicio clipă.

"Măreţia acestui club, e un club care nu te lasă să te dai bătut! Când pare că totul s-a terminat, îţi dă forţa să crezi, să lupţi. Am făcut o partidă bună împotriva unui adversar foarte puternic.

În momentul în care totul părea terminat, am căutat ultima picătură de energie ca să-i egalăm. Când eşti capabil să egaliezi în ultimele minute, ai un mare avantaj psihologic.

Montajul era cu toate remontadele pe care le-am reuşit în această perioadă, sunt 8, video-ul se termina cu 'lipeşte încă una' şi am reuşit-o", a spus Carlo Ancelotti, la flash-interviu.

Real Madrid - Manchester City 6-5 la general. Liverpool - Real Madrid, finala Ligii Campionilor

Real Madrid s-a calificat, miercuri seară, în finala Ligii Campionilor, trecând în semifinale de Manchester City, deşi pierduse meciul tur din deplasare cu scorul de 3-4 şi a fost condusă în retur, acasă, cu 1-0. La Madrid, scorul a fost 3-1 pentru gazde, după prelungiri.

Manchester City a deschis scorul în minutul 73, prin Mahrez.

Pentru City au marcat Rodrygo ’90, ‘90+1 şi Benzema ’95 (penalti).

Real Madrid: Courtois - Carvajal, E. Militao (Vasquez ‘115), Nacho, Fe. Mendy – Kroos (Rodrygo ’68), Casemiro (Camavinga ’75), Modric (Asensio ’75) - Valverde, Benzema (Ceballos ‘105), Vinicius (Vallejo ‘115). Antrenor: Carlo Ancelotti.

Manchester City: Ederson – Walker (Gundogan ’72), R. Dias, Laporte, Cancelo - B. Silva, Rodri (Sterling ’99), De Bruyne (Zincenko ’72) – Mahrez (Fernandinho ’85), Gabriel Jesus (Grealish ’78), Foden. Antrenor: Josep Guardiola.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Italia, cu Daniele Orsato la centru.

În cealaltă semifinală, Liverpool a trecut de Villarreal, scor 2-0 în tur şi scor 3-2 în retur.

Finala dintre Liverpool şi Real Madrid se va disputa în data de 28 mai, pe Stade de France, în direct pe Orange Sport 1, de la ora 22:00.

Afla mai multe despre: carlo ancelottireactieliga campionilorcalificare