Maria Diana Lătăreţu, locul 28 în proba de 20 km marş, la CE de la Roma

Alte sporturi

Atleta Maria Diana Lătăreţu s-a clasat, vineri, pe locul 28, în proba de 20 km marş, la Campionatele Europene de la Roma, care se desfăşoară între 7-12 iunie. Patru atleţi tricolori s-au calificat în finale.

Maria Diana Lătăreţu a încheiat cursa de 20 km marş cu timpul de 1:39.22 ore, pe locul 28.

Medalia de aur a revenit sportivei Antonella Palmisano (Italia, 1:28.08 ore).

Tot vineri, la triplusalt, Diana Ion s-a calificat în finală (locul 4, grupa A – 14.09 metri), în timp ce Florentina Iuşco a avut cea mai bună performanţă în grupa B – 14.11 metri. La 3000 metri obstacole, Stela Rutto a fost pe primul loc în seria 1 (9.30 minute), iar la aruncarea greutăţii Rareş Toader s-a clasat pe locul 5 în grupa B (20.13 metri).

Alţi atleţi tricolori care au intrat în calificările din prima zi a CE de la Roma, însă nu au trecut mai departe, sunt: Anamaria Nesteriuc - 100 mg (locul 7, seria 1), Alin Firfirică – aruncarea discului (locul 7, grupa B), Alin Ionuţ Anton – 110 mg (locul 3, seria 3), Petronela Simiuc – 1500 metri (locul 14, seria 1), Mihaela Blaga – 3000 m obstacole (locul 16, seria 2), Marius Musteaţă – aruncarea greutăţii (locul 13, grupa A).