Marius Măldărăşanu şi-a păstrat calmul după înfrângerea din Giuleşti: „Rapid a meritat victoria, e o echipă mare!”

Rapid

Rapid a câştigat duelul cu FC Hermannstadt, scor 2-0, în Superliga României.

Prima reacţie a lui Marius Măldărăşanu după Rapid - Hermannstadt 2-0

La finalul meciului din Giuleşti, Marius Măldărăşanu a tras concluziile şi a explicat unde s-a decis soarta duelului.

„A functionat foarte bine în prima repriză strategia cu 3 stopperi. Am avut totuşi câteva situaţii bune la 0-0, dar e clar că Rapidul este echipa mai bună. Au venit în terenul nostru, dar nu prea au avut ocazii în prima repriză. Era normal în repriza a doua să schimbăm ceva. Din păcate am luat gol, am schimbat din nou sistemul în 4-2-3-1. Pe retragerea lor am câştigat şi noi teren, dar nu putem spune că am meritat ceva în seara asta.

Rapid e letal pe contraatac, au jucători de calitate, îi felicit, este o victorie meritată! Chiar dacă suntem în lupta pentru locul 6, suferim ca joc, ca încredere. Pierdem la talie, la agresivitate, din punct de vedere tehnic când fac schimbări. Fazele fixe pot face diferenţa. Indiferent cine intră, trebuie să dea totul şi să vină cu un plus. Din păcate doar Murgia a fost azi la mijlocul terenului, pe el îl pot scoate în evidenţă.

Ne dorim mai mult dacă ne dorim să fim în play-off, trebuie să dăm mai mult pe teren”, a declarat Marius Măldărăşanu la finalul meciului din Giuleşti.

Afla mai multe despre: rapidhermannstadtmarius maldarasanu