Max Verstappen, în pole position la "Imola". Cine s-a clasat pe celelalte două poziţii pe podium

Formula 1

Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) va porni de pe prima poziţie a grilei la "Imola", a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Verstappen a câştigat calificările în sistem sprint, o cursă de 100 de kilometri.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc (Ferrari), pe trei a terminat Sergio Perez (Red Bull Racing), pe patru Carlos Sainz (Ferrari), pe cinci Lando Norris (McLaren), pe şase Daniel Ricciardo (McLaren), pe şapte Valtteri Bottas (Alfa Romeo) şi pe opt Kevin Magnussen (Haas).

Cei opt au primit puncte: primul opt, ultimul un punct.

Clasarea din cursa sprint a stabilit grila pentru Grand Prix-ul de duminică. Marele Premiu al Emilia Romagna are loc duminică, de la ora 16:00, în direct pe Orange Sport 3.

Afla mai multe despre: formula 1