Meciul care s-a luat la trântă cu istoria! Argentina, ruşine istorică. Mbappe a călcat pe urmele marelui Pele

Cupa Mondială

Franţa a câştigat cu 4-3 meciul cu Argentina şi s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia. Meciul de la Kazan a dat peste cap unele recorduri extrem de importante.

De exemplu, Kylian Mbappe este primul fotbalist cu vârsta sub 20 de ani care reuşeşte să înscrie o ”dublă” la Mondial, după marele Pele. Brazilianul făcuse acelaşi lucru în 1958.

Cât despre Argentina, naţionala lui Messi a reuşit să adâncească şi mai tare ruşinea de la acest turneu final. Argentina nu pierduse niciodată în istorie o partidă în care a marcat trei goluri. S-au strâns 430 de meciuri oficiale pentru argentinieni, iar acum a venit această premieră tristă.

Franţa s-a calificat în sferturi, acolo unde va juca împotriva câştigătoarei dintre Uruguay şi Portugalia.

Afla mai multe despre: campionatul mondialfrantaargentina,