Mesajul lui Klaus Iohannis, după ce David Popovici a obţinut un nou titlu mondial

Diverse

Preşedintele Klaus Iohannis i-a transmis felicitări, miercuri seară, sportivului David Popovici, care a obţinut un nou titlu mondial.

David Popovici (17 ani) a devenit, miercuri, campion mondial la nataţie, în proba de 100 de metri liber. David Popovici a câştigat o nouă medalie de aur la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta. Românul este campion mondial şi la proba de 100 de metri liber, după ce a câştigat, acum două zile, aurul şi la proba de 200 de metri liber. A câştigat cursa cu timpul de 47.58.

Popovici este un adevărat "diamant" al sportului românesc. A întors al doilea la 50 de metri, a tras extraordinar pe a doua parte a cursei, însă şi la 75 metri se situa tot pe doi. Ultimii metri ai finalei au fost incredibili! A reuşit să-şi învingă adversarul.

”O nouă performanţă de excepţie pentru David Popovici, care a câştigat titlul mondial şi la proba de 100 de metri liber. Felicitări, David”, a scris, miercuri seară, pe Facebook, preşedintele Klaus Iohannis.

Afla mai multe despre: klaus iohannis-david popovici-înot