Messi în pericol de a primi o suspendare de 12 etape după primul cartonaş roşu primit în tricoul celor de la Barcelona

Fotbal

"Nu pot înţelege ce a făcut Messi" a declarat antrenorul olandez al Barcei după finalul meciului.

Lionel Messi a primit prima eliminare după un cartonaş roşu de când este la Barcelona în partida pe care formaţia lui Ronald Koeman a pierdut-o în finala Super Cupei Spaniei, 2-3 cu Atletico Madrid.

Argentinianul a fost eliminat în minutul 121 după ce i-a aplicat o lovitură lui Asier Villalibre chiar în faţa arbitrului. Comisia de disciplină din La Liga va lua o decizie în acest caz. Dacă lovitura argentinianului nu este considerată una agresivă, Messi va primi o suspendare între unul şi trei meciuri, însă dacă aceeaşi comisie va decide că lovitura a fost una agresivă, atunci Messi poate primi până la 12 etape de suspendare.

Barcelona a fost aproape de trofeu şi a condus până spre finalul partidei când Villalibre a egalat pentru Atletico. Golul victoriei a fost reuşit în minutul 3 al reprizei de prelungiri după ce Ianki Williams a trimis cu efect pe lângă Marc ter Stegen.