Metz Handball, medalie de bronz în Liga Campionilor la handbal feminin, la Turneul F4 de la Budapesta

Handbal

Echipa de handbal feminin Metz Handball a obţinut, duminică, medalia de bronz în Liga Campionilor, la Turneul Final Four de la Budapesta, după ce a învins formaţia Team Esbjerg, în finala mică a competiţiei.

Metz Handball s-a impus cu scorul de 32-26 (18-12).

Tot duminică va avea loc şi finala pentru trofeu, între Gyor ETO şi deţinătoarea Ligii Campionilor, Vipers.

În semifinale, Gyor - Team Esbjerg, scor 32-27 (15-15), respectiv Metz Handball - Vipers Kristiansand, scor 27-33 (15-14).

Înaintea Turneului F4, Cristina Neagu, căpitanul naţionalei şi al CSM Bucureşti, conducea topul marcatoarelor în Liga Campionilor, cu 110 goluri.

În acest sezon, CSM Bucureşti nu a trecut de sferturile LC şi a pierdut titlul naţional la doar un punct diferenţă în favoarea Rapid Bucureşti, însă are şanse să primească un wild-card în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.