”Mi-am pus ochelari când am avut probleme şi asta le-am transmis şi lor”. Cum a explicat Eugen Neagoe gestul sfidător pe care l-a făcut la adresa arbitrului de la FC Botoşani - U Cluj

FC Botoșani

Echipa FC Botoşani a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, meciul cu formaţia Universitatea Cluj, contând pentru etapa a 12-a din Superligă.

Mihai Roman a deschis scorul pentru gazde, în minutul 56, cu o lovitură de cap la centrarea lui Patache. Golul egalizator a venit în minutul 75, fiind reuşit de nou intratul pe teren Adrian Bălan – cap la centrarea lui Briceag.

FC Botoşani se află la a şasea etapă consecutivă fără victorie în Superligă.

Eugen Neagoe, antrenorul echipei U Cluj, a vorbit despre victoria de azi, dar şi despre cartonaşul galben pe care l-a primit în a doua repriză.

"Nici ei nu şi-au creat situaţii în prima repriză. Am primit acel gol în actul secund, la un corner pe care nu l-am tratat cu seriozitate. După gol, i-am şi felicitat pe băieţi pentru reacţie. Nu le-am mai dat nicio şansă celor de la Botoşani, ne-am creat trei ocazii mari de gol. Sunt pe undeva bucuros pentru că am dominat-o pe Botoşani în mod clar, dar, din păcate, nu sunt mulţumit de rezultat, cred că meritam să câştigăm.

(n.r. despre cartonaşul galben pe care l-a primit) Cred că am văzut mai bine decât arbitri. Nu i-am jignit, nu sunt acel tip de antrenor. Eu doar i-am arătat ochelarii. Mi-am pus ochelari când am avut probleme şi asta le-am transmis şi lor. Îmi pare rău dacă i-am jignit, dar eram supărat. Chiar mi-a spus centralul că poate au greşit şi ei.

(n.r. despre meciul cu Hermannstadt) Mi-aş dori şi cred că băieţii merită o susţinere puternică. Cred că vor fi peste 20.000 de suporteri. Ne este dor să jucăm acasă. Şi eu abia aştept să vină ora jocului, pentru că nu am apucat să evoluăm acolo de când sunt eu", a spus Neagoe, la finalul meciului.

Echipele care au evoluat:

FC BOTOŞANI: E. Pap - Patache, Dican, Boli, Ţigănaşu – Shahaf (Simi Caia 46), Sylla, Ivanov (Camara 86) - M. Santos (Pinson 69), M. Roman II, Mailat (M. Roman 69). ANTRENOR: Mihai Teja

U CLUJ: Iliev - Şt. Vlădoiu, Fl. Ilie, D. Ispas, Briceag - I. Filip, R. Pires, Purece (Ad. Bălan 69) - Fl. Haită (Horşia 46), L. Fulop, Ely Fernandes (Thiam 25). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Afla mai multe despre: eugen neagoe