Mihai Rotaru a răbufnit la adresa jucătorilor după eşecul cu Farul: ”Am jucat cu 4-5 mâini moarte”

Echipa Farul Constanţa a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 22-a a Superligii.

Oaspeţii au înscris primii la Craiova, în minutul 15, când Louis Munteanu a şutat, portarul Laurenţiu Popescu a respins până la Rivaldinho şi acesta a deschis scorul. Gazdele au egalat în minutul 36, prin Alexandru Creţu, însă Farul a lovit din nou după şapte minute, prin Louis Munteanu şi elevii lui Hagi au intrat la pauză în avantaj, scor 2-1.

Louis Munteanu a avut şansa unui 3-1, dar Maldonado a scos de pe linia porţii, în minutul 68. Farul s-a impus cu 2-1 şi este pe locul 6, cu 33 de puncte. Universitatea Craiova are 34 de puncte şi se află pe locul 4.

Mihai Rotaru, patronul oltenilor, a răbufnit după înfrângerea cu Farul.

„Dezamăgire totală! Ne aşeptam la cu totul şi cu totul altceva, cu alte speranţe. Acum asta facem muncim. Am închis cu Mister acum un sfert de oră şi trebuie să strângem rândurile. Trebuie să învăţăm, nu doar din meciul de ieri, din istoria noastră din ultimul timp.

Din păcate istoria se repetă, dar în sens negativ. Ce am avut pozitiv de-a lungul timpului văd că nu se repetă. Important e să avem un plan, să ne ţinem de el şi la final să culegem roadele.

Eram favoriţi în acest meci, eram o echipă mai bine cotată, chiar dacă Farul e campioana en-titre, dar au fost greşeli, au fost jucători fără foame de rezultat, pe mine asta mă doare cel mai tare. Sunt jucători care au limită în ceea ce înseamnă aspiraţiile lor.

Noi trebuie să arătăm foame, să fim răi, să fim agresivi şi să ne batem până în ultima secundă. Cum eu aseară nu m-am dat bătut, azi nu mă dau bătut şi nu mă voi da. Muncim. Aşa trebuie să fie jucătorii. Nu timp de 90 de minute, ci săptămânal, în antrenamente. Foame. Asta ne trebuie, foame de rezultate.

Dacă nu ai 9-10 jucători care să aibă foame, să fie campioni prin definiţie, atunci şansele tale se diminuează foarte mult. Noi aseară am jucat cu 4-5 mâini moarte şi asta s-a văzut în teren”, a spus Mihai Rotaru, la Fanatik.ro.

Echipele care au evoluat:

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Pyry Soiri 65), Maldonado, R. Silva, Bancu - Al. Creţu, Mateiu (Lyes Houri 58) - Baiaram, Al. Mitriţă, A. Ivan (Căpăţână 65) – Koljic (Markovic 65). ANTRENOR: Ivailo Petev
  • FARUL: Aioani – K. Boli, Larie, M. Popescu, Dussaut – Vînă (Banu 83), Queiros (D. Nedelcu 73), Deaconu (N. Popescu 83) – Grigoryan (Kiki 59), L. Munteanu, Rivaldinho (C. Ganea 59). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Afla mai multe despre: universitatea craiovamihai rotarufarul