Mihai Stoichiţă a rămas dezamăgit de Rapid: ”Cam timizi”. ”Câinii” l-au impresionat în derby

Dinamo București

Echipa Dinamo Bucureşti a pierdut sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-2, cu formaţia Rapid Bucureşti, într-un meci contând pentru etapa a 23-a din Superligă.

Mihai Stoichiţă, concluzii după Dinamo - Rapid

Cu suporterii aflaţi pe stadionul din Giuleşti, nu pe Arena Naţională, rapidiştii au căutat victoria în meciul cu Dinamo, dar atacanţii alb-vişinii i-au dat emoţii lui Cristiano Bergodi. Gazdele au fost mai periculoase în prima parte, ratând prin Politic şi Homawoo.

Pe finalul primei reprize Papeau a deschis scorul, în minutul 44, însă Dinamo a egalat după numai două minute, prin Hakim Abdallah. Rapid a cerut penalty în minutul 47, la căderea lui Rrahmani în careu, apoi Politic a trimis în bara transversală, în minutul 56, însă Burmaz a reuşit să înscrie în minutul 90 golul victoriei rapidiste, după ce în etapa trecută tot el marcase golul decisiv în prelungirile meciului cu FCU Craiova.

Rapid s-a impus cu 2-1, fără să strălucească, în timp ce Dinamo a făcut unul din cele mai bune meciuri ale sale.

Mihai Stoichiţă, oficialul FRF, a urmărit partida de pe Arena Naţională şi a lăsat de înţeles că a rămas dezamăgit de Rapid, în timp ce, ”câinii” l-au uimit.

”Meci neaşteptat de frumos, Dinamo o surpriză plăcută, Rapidul , mmm ce să zic... Mai timizi aşa nu ştiu de ce! Cristiano trebuie să îşi analizeze bine jucătorii şi să îi stimuleze pentru faza asta de atac.

La valoarea pe care o au ar trebui să aibă multe ocazii de gol. FCSB are prima şansă la campionat acum”, a declarat Mihai Stoichiţă după derby.

În clasament Rapid are 39 de puncte şi a trecut pe locul secund în campionat. Dinamo a rămas cu 16 puncte, pe penultimul loc al Superligii, al 15-lea.

Echipele care au evoluat:

• DINAMO: Golubovic - Lucas, Velkovski, Homawoo - De Moura (C. Costin 73), Ilic (Gnahore 67), Pavicic (Dani Iglesias 78), Amzăr – Hakim Abdallah, Goncalo Gregorio (P. Neagu 67), Politic (Milanov 78). ANTRENOR: Zeljko Kopic
  • RAPID: Aioani - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Braun (Burmaz 54) – Hasani (Funsho Bambgboye 63), Al. Albu, Djokovic (Oaidă 63) - Papeau, Rrahmani (K. Soni 87), El Sawy (Borza 54). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Afla mai multe despre: dinamorapidmihai stoichiţăderby