Mihalcea, neînfricat în Superligă! Ce a declarat după remiza cu FCSB: ”Noi nu avem nimic de pierdut”

Unirea Slobozia a încheiat la egalitate vineri seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa campioană a României, FCSB, într-un meci din etapa a doua din Superligă.

Mihalcea, concluzii după remiza cu FCSB

La Clinceni, Alexandru Musi l-a încercat pe Denis Rusu cu un şut din careu, în minutul 16, pentru ca gazdele să treacă pe lângă gol două minute mai târziu, când Ariel Lopez a reluat cu capul, la un corner. Bucureştenii au deschis scorul după un corner, în minutul 34. Marius Ştefănescu a executat cornerul, iar Lixandru a înscris.

În minutul 36 gazdele au restabilit egalitate, tot după un gol din corner, marcat de Filip Ilie. În partea secundă, FCSB a primit un penalti, după consultarea Var, în minutul 54, pentru un fault asupra lui Olaru. Acelaşi Olaru a transformat şi elevii lui Charalambous au trecut în avantaj, cu 2-1.

Gazdele au reuşit să egaleze în minutul 90, prin tânărul Andrei Dorobanţu, gol superb, din voleu, de la marginea careului. În minutul 90+3 Ngezana a trimis în transversala propriei porţi şi s-a încheiat 2-2. Unirea Slobozia are patru puncte după primele două etape, în timp ce campioana FCSB a adunat doar două puncte.

Adrian Mihalcea, antrenorul echipei Unirea Slobozia, a vorbit despre remiza obţinută azi.

”Am avut tăria sa revenim. Am reuşit şi în prima şi în a doua sa spargem defensiva lor şi sa ne creăm câteva ocazii. Ăsta e stilul nostru de joc, aşa vom juca. Ştiţi care e problema, noi nu avem de pierdut nimic, doar de câştigat. Meciurile împotriva acestor echipei sunt bonus pentru noi dacă reuşim să luăm ceva e bonus. De asta am jucat aşa şi am dat goluri fantastice. Al doilea gol a fost foarte frumos, nici ei nu ştiu înainte de meci cine va juca de asta au şi reacţia asta pozitivă pe teren”, a declarat Mihalcea după meci.

Echipele care au evoluat:

UNIREA SLOBOZIA: D. Rusu – P. Medina, Antoche, Pospelov, D. Şerbănică - A. Lopez, Coadă (Pacionel 80) - S. Camara (Aganovic 58), Purece (J. Gele 58), Christ Afalma (Bărbuţ 70) - F. Ilie (A. Dorobanţu 58). ANTRENOR: Adrian Mihalcea

FCSB: Târnovanu – Antwi (V. Creţu 75), Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru (Edjouma 56), Şut – M.  Ştefănescu (Al. Băluţă 56), Olaru (Baba Alhassan 82), Al. Musi - D. Popa (Miculescu 56). ANTRENOR: Elias Charalambous

Afla mai multe despre: unirea sloboziamihalceafcsb