Mirel Rădoi cere un nou manager sportiv după plecarea lui Marian Copilu: ”Să vină cineva în locul lui. E nevoie!” + A lăudat un jucător după victoria cu UTA Arad

Echipa Universitatea Craiova a câştigat duminică, în deplasare, scor 2-1, meciul cu formaţia UTA Arad, din etapa a 15-a a Superligii.

Mirel Rădoi cere un preşedinte după plecarea lui Marian Copilu: ”Să vină cineva în locul lui. E nevoie!” + A lăudat un jucător după victoria cu UTA Arad

Abeid a deschis scorul pentru gazde, în minutul 13. În primul minut de prelungire al primei reprize, Baiaram a egalat cu o lovitură de cap, la centrarea lui Nistor. Arădeanul Anton a fost eliminat în minutul 50, pentru un al doilea cartonaş galben, iar craiovenii au preluat conducerea pe tabelă prin acelaşi Baiaram, cu un gol din pasa lui Nistor.

Mirel Rădoi, antrenorul echipei Universitatea Craiova, a vorbit despre victoria înregistrată azi în deplasare. De asemenea, tehnicianul a vorbit şi despre plecarea lui Marian Copilu, care a ocupat funcţia de preşedinte la echipa din Bănie.

”Am trăit cu emoţii la 2-1 şi era mai uşor dacă încheiam meciul mai devreme, la orice minge lungă se poate întâmplă orice. Din păcate la mingiile lungi pe final nu am reuşit mare lucru. Am avut câteva momente de panică. Trebuie să lucrăm la partea negativă şi să păstrăm cea pozitivă. Trebuie să remediem problemele. Adversarul îşi creează putine ocazii, e şi vina mea că nu am reuşit să îi ţin motivaţi fiind plecaţi mult de acasă. Dan pentru mine nu e o surpriză, am încredere în el indiferent de cine spune nu ştiu cine. Bairam e foarte bun ofensiv, a învăţat să atace şi spaţiile, calitatea şi viteza fac diferenţa.

(n.r. despre plecarea lui Marian Copilu) De când am ajuns la acest club s-a zis că am avut o ceartă, dar noi n-am avut nici măcar o discuţie contradictorie, pentru mine e o pierdere plecarea lui. Cineva trebuie să fie mai aproape de echipă, Cârţu de exemplu, sau să vină cineva în locul lui. E destul de lung drumul între antrenor şi patron, nu cred că e nici ok. El a decis după atâţia ani plecat de acasă să fie mai aproape... şi e şi normal. Patronul echipei are afaceri, este ocupat de asta este nevoie de o legătură între club şi patron”, a declarat Mirel Rădoi după meci.

Echipele care au evoluat:

UTA: Fl. Iacob – Dobrescu (Keseru 86), Erico, Benga, Abeid - R. Pop (Negoescu 56), Cascini (Fl. Matei 77), P. Anton – Otele (Jobello 77), Postolachi, Stahl (Batha 56). ANTRENOR: Ilie Poenaru

UNIVERSITATEA CRAIOVA: Arlauskis - Papp, Mitrea, Screciu - Vătăjelu, Al. Creţu (Roguljic 84), Nistor, Căpăţână (Mateiu 67), Bancu – Rivaldinho (Markovic 72), Baiaram (Cîmpanu 67). ANTRENOR: Mirel Rădoi

Afla mai multe despre: mirel radio