Mirel Rădoi, decizie radicală la pauza meciului cu Islanda! Ce a făcut selecţionerul pentru a salva calificarea

România a fost condusă ci 2-0 în urma primei reprize cu Islanda, din semifinala barajului pentru EURO 2020, iar Mirel Rădoi a luat o decizie radicală.

LIVE | Islanda - România, pe Telekomsport.ro

Echipa de start a României pentru partida cu Islanda:

• România: Tătăruşanu - Manea, Bălaşa, Burcă, Camora - Maxim, Creţu, Stanciu - Deac, Alibec, Mitriţă
  • Rezerve: Niţă, Lazar, Toşca, Hanca, Cicâldău, Puşcaş, Bancu, Keşeru, Hagi, Marin, Iancu, Grigore

În ciuda unui început bun al naţionalei României, islandezii au deschis scorul în minutul 16 prin Sigurdsson. Acelaşi islandez a făcut 2-0 în minutul 34, iar tricolorii au intrat cu moralul la pământ la cabine.

A fost momentul în care selecţionerul Mirel Rădoi a decis că e momentul să producă schimbări în echipă. Selecţionerul a ales să-i schimbe pe Deac, Mitriţă şi Alibec, cei care au jucat foarte slab şi nu au produs ocazii de poartă.

În locul lor au fost introduşi trei jucători ofensivi: Ianis Hagi, Gabi Iancu şi George Puşcaş.

Afla mai multe despre: mirel radoiromaniaislanda romania