MM Stoica a dat de pământ cu un jucător de la naţională: ”Du-te la gimnastică!” | EXCLUSIV

Echipa națională

Echipa naţională de fotbal U21 a României a pierdut vineri, pe teren propriu, meciul amical disputat împotriva selecţionatei similare a Portugaliei, scor 0-2.

Lusitanii s-au impus în meciul jucat pe Stadionul Steaua prin golurile marcate de A. Sousa (min. 24) şi Neto (min. 36). În primul minut de prelungire al meciului, arbitrul a anulat un gol al Portugaliei, marcat de Esteves, pentru o poziţie de ofsaid la Fabio Silva.

MM Stoica a urmărit partida şi a fost nemulţumit de un tricolor: Alexandru Ţirlea (22 de ani).

• Ţîrlea joacă fundaş dreapta la clubul spaniol Gimnàstic de Tarragona.

”În prima repriză am arătat foarte, foarte rău, ca o echipă care aştepta să primească cât mai puţine goluri. Să se baricadeze. Nu ştiu dacă găsim vinovaţi pentru că aria de selecţie este puţin cam slabă şi atunci ar trebui să-şi reconsidere poziţia unii, care zic că regula U21 este o regulă formidabilă. Nu este deloc formidabilă. Când jucătorii sunt slabi, sunt slabi indiferent dacă e regulă sau nu. Când jucătorii sunt buni, joacă şi fără regulă.

Am văzut nişte jucători.... (n.r. despre Ţirlea) Joci la Gimnastic. Poate te duci la gimnastică, totuşi! Că nu e. Între Pantea şi Ţîrlea este diferenţă mare. S-a văzut. Pantea măcar este vivace. Ok, poate să facă greşeli, dar băiatul ăla, săracul...

L-am mai văzut pe la loturi, că e venit de la Real Madrid. Şi Bawab a fost la Real Madrid şi Barcelona. Facem nişte confuzii foarte mari. Dacă cineva face junioratul într-un club mare punem ştampila de fotbalişti. Nu este în regulă”, a răbufnit MM Stoica.

Au jucat echipele:

• ROMÂNIA U21: M. Popa – Ţîrlea (Pantea 46), Racoviţan, Dican (Lixandru 83), Screciu, A. Dumitrescu (Ţicu 87) – Miculescu (Petrila 46), V. Pop (Albu 46), Pitu (Grameni 83), Corbu (Baiaram 46) – Markovic (Bîrligea 46). SELECŢIONER: Emil Săndoi
  • PORTUGALIA U21: Soares – Malheiro (Almeida 46), Penetra, Araujo, Lelo (D. Costa 46) – S. Costa (Vieira 46) – Conceicao (F. Silva 46), A. Sousa (Dantas 46), Silva ( Tavares 46), Neto (Esteves 46) – Araujo (Oliveira 46). SELECŢIONER: Rui Jorge

Marţi. 28 martie, echipa României U21 va mai disputa un meci amical, în compania echipei U21 a Germaniei, la Sibiu.

Afla mai multe despre: mm stoicanationala romanieialexandru tirlea