”Moment unic în istoria lui Dinamo” Ce spune Cornel Dinu despre sosirea lui Mircea Rednic în Ştefan cel Mare: ”Bine pregătit din punct de vedere tehnic” EXCLUSIV

Dinamo București

Victorie fără emoţii în derby pentru Universitatea Craiova, scor 5-0 în faţa lui Dinamo. La Minutul 91, Cornel Dinu a vorbit despre înfrângerea formaţiei din Ştefan cel Mare

Universitatea Craiova a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (1-0), echipa Dinamo, în ultimul meci al etapei a X-a din Liga I. Houri, Ivan, Cîmpanu, Căpăţână şi Markovic au marcat golurile oltenilor. Din minutul 16, Dinamo a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Giafer a fost eliminat. El a primit al doilea cartonaş şi implicit cartonaşul roşu după un fault în careu asupra lui Ivan.

A fost o nouă umilinţă pentru formaţia din Ştefan cel Mare după cea din partida cu FCSB. Imediat după meci, Cornel Dinu părea vizibil afectat: ”Sufăr pentru că este unic în istoria lui Dinamo. Stăteam şi mă gândeam că nimic nu este întâmplător. La Dinamo se trăieşte efectul ultimilor ani” a spus Cornel Dinu, la Minutul 91.

Posibila sosire a lui Mircea Rednic în Ştefan cel  Mare a fost de asemenea un subiect analizat de Cornel Dinu: ”Dacă timpul ar sta pe loc, ar fi mai bine pentru toată lumea. Eu mi-l aduc aminte pe Rednic în 2007, am vorbit de curând cu el. În ultimii ani nu a mai confirmat. Rednic e bine pregătit din punct de vedere tehnic, pentru mine era realmente o plăcere să văd antrenamentele lui. Făcea antrenamente logice, eficiente. Cunosc foarte bine situaţia lui Mircea Rednic. Pentru un antrenor este teribil de important cum se manifestă la înfrângere, pentru că în vestiar, jucătorul suferă. Speranţa care poate să existe la Rednic este de a aduce nişte jucători” a spus Cornel Dinu, la Minutul 91.

Dinamo a pierdut al şaptelea meci consecutiv în Liga I, scor 0-5, cu CS Universitatea Craiova, în etapa a X-a.