Moruţan la Galatasaray? ”S-a terminat perioada de transferuri. Eu vreau să câştig titlul!” Ce a spus despre criticile lui Gigi Becali

FCSB a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Chindia Târgovişte, într-un meci din etapa a XXIV-a a Ligii I.

Darius Olaru a marcat singurul gol al meciului în minutul 23. Cu câteva minute înainte, Dragoş Nedelcu a fost înlocuit, fundaşul FCSB-ului accidentându-se din nou. Oaspeţii au marcat şi ei în minutul 62 prin Florea, dar reuşita acestuia a fost anulată pentru henţ.

Noul transfer al roş-albaştrilor, Haruţ a declarat la finalul jocului: ”Ne bucurăm că am luat cele trei puncte astăzi, am tratat foarte bine meciul din punct de vedere al atitudinii. S-a văzut o schimbare la noi de atitudine şi ne bucurăm că am luat cele trei puncte.  Ştiam că nu mai avem voie să facem paşi greşiţi şi am încercat să ne pregătim cât mai bine, să tratăm meciul cu cât mai multă seriozitate şi să tratăm la victorie fiecare meci care va urma.”

Curtat de mai multe cluburi din străinătate, Olimpiu Moruţan a declarat după victoria cu Chindia că nu se gândeşte la un transfer. El a mai spus că acceptă criticile patronului şi şi-a anunţat obiectivele pentru acest an: ”Ne bucurăm că am câştigat după înfrângerile din ultima vreme. Nu putem să câştigăm fiecare meci, e clar că mai trebuie să şi pierzi. Înfrângerile ne-au dat de gândit şi ne-au ambiţionat. Am făcut o entrosă de gradul doi ieri la antrenament şi nu eram 100%, dar am pus o faşă şi am dat drumul la treabă. Vreau să joc la Campionatul European cu naţionala de tineret şi să fac meciuri cât mai bune aici, la FCSB. Am început ca extremă dreapta, apoi am trecut inter dreapta. Mă simt bine oriunde, nu am treabă. Nu vreau să mă gândesc la transferuri, e gata perioada. Mă gândesc să câştig campionatul, acesta este obiectivul meu. După aceea, vom vedea. Visul meu este să joc în UEFA Champions League, cea mai tare competiţie. Mi-am dorit foarte mult să câştige echipa, nu am făcut însă meciuri foarte bune. Am rămas cu picioarele pe pământ şi sper să joc cât mai bine. Nu mă deranjează criticile, când te ceartă patronul, înseamnă că nu joci bine. Când e cazul, ne laudă pe toţi, aţi văzut” a spus Olimpiu Moruţan, la finalul partidei.

FCSB - Chindia 1-0. Victorie la limită pentru liderul Ligii 1

Au evoluat echipele:

FCSB: A. Vlad – Ov. Popescu, Haruţ, Nedelcu (Miron ’13), Radunovici – Oaidă (Buziuc ’46, Vukusic ‘80). Şut, Olaru – Moruţan (Simion ’79), Fl. Coman, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea

Chindia: Aioani – Căpuşă, Iacob, Piţian, C. Dinu – Neguţ (Yameogo ’72), Rata, Dulca (Şerban ’90), Diaz (Mitrea ’46) – D. Florea (Berisha ’83), D. Popa (Costea ’83). Antrenor: Emil Săndoi

Afla mai multe despre: olimpiu moruţanfcsbdanis haruţ