Motivul pentru care portarul Argentinei i-a întors spatele lui Messi la meciul cu Islanda

Portarul naţionalei Argentinei, Willy Caballero, a făcut un gest surprinzător înaintea meciului cu Islanda, din grupa D a Cupei Mondiale, atunci când i-a întors spatele coechipierului său Leo Messi. Totul are, însă, o explicaţie. Una simplă, chiar.

Gestul goalkeeper-ului în vârstă de 36 de ani – care avea să apere pentru prima oară poarta Argentinei într-un meci oficial – a fost, de fapt, unul patriotic. În momentul intonării imnului Argentinei, Caballero s-a îndreptat spre drapelul ţării sale, ceea ce nu a avut nimic de-a face cu prezenţa lui Messi lângă el, contrar speculaţiilor de pe reţelele de socializare.

Naţionala Argentinei a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, sâmbătă, la Moscova, în compania Islandei, în grupa D de la Cupa Mondială. Lionel Messi a ratat un penalty în minutul 64.

Pentru Argentina a marcat Sergio Aguero, în minutul 19, iar pentru Islanda a punctat Alfred Finnbogason, în minutul 23.

În al doilea meci al grupei D, de la ora 22.00, se vor întâlni Croaţia şi Nigeria.

Afla mai multe despre: messicaballerocupa mondiala