MotoGP | Italianul Francesco Bagnaia a câştigat cursa sprint din Indonezia

Alte sporturi

Italianul Francesco Bagnaia, al doilea la general în Campionatul Mondial de Motociclism Viteză (MotoGP), a câştigat cursa sprint de la Marele Premiu al Indoneziei de sâmbătă şi a redus diferenţa faţă de liderul spaniol Jorge Martin, care a căzut în primul tur şi a terminat pe locul 10.

Plecat de pe linia a doua, Bagnaia (Ducati) a profitat de ghinionul liderului campionatului, Martin, care a fost impresionant în calificări, dar a căzut chiar înainte de sfârşitul primului tur, în timp ce se afla în frunte.

Bagnaia câştigase deja sprintul la GP Emilia-Romagna în urmă cu o săptămână.

Italianul Enea Bastianini, colegul lui Bagnaia la Ducati, a ocupat locul 2 în faţa lui Marc Marquez (Ducati-Gresini).

În acest sprint de 13 tururi pe circuitul supraîncălzit de la Mandalika, Bagnaia, care a obţinut 12 puncte cu această victorie, s-a apropiat la 12 puncte de Martin înaintea Marelui Premiu de duminică (15:00 ora locală, 10:00 ora României), care va acorda 25 de puncte câştigătorului.

Afla mai multe despre: francesco bagnaiamotogpindonezia