MotoGP | Jorge Martin a câştigat sprintul în Thailanda şi se apropie de liderul Bagnaia

Moto

Jorge Martin (Ducati-Pramac), locul al doilea în clasamentul general MotoGP, a câştigat, sâmbătă, cursa de sprint din cadrul Marelui Premiu al Thailandei, pe care liderul Francesco Bagnaia (Ducati) a terminat-o pe locul şapte.

Pilotul spaniol s-a apropiat la 18 puncte de deţinătorul italian al titlului, care a început cea de-a 17-a etapă a sezonului (din 20) cu un avans de 27 de puncte.

Este a cincea victorie consecutivă în cursa de sprint pentru madrilen, care va pleca din pole position în Marele Premiu de duminică. Bagnaia, al şaselea în calificări, a pierdut trei poziţii în primul tur. El a salvat trei puncte terminând pe locul şapte.

Sud-africanul Brad Binder (KTM) şi italianul Luca Marini (Ducati-VR46) au completat podiumul la sprint.

Afla mai multe despre: motogpjorge martinfrancesco bagnaia