Mutu, sincer după meciul câştigat la scor cu Dinamo: "Chiar mi-era teamă"

CFR Cluj

CFR Cluj s-a impus cu 4-0 în meciul cu Dinamo şi a venit la şapte puncte în spatele liderului FCSB, care urmează să joace duminică împotriva lui FC Botoşani.

"Sunt mulţumit de joc, n-am primit gol, e important pentru moralul nostru, iar cele trei puncte sunt cele mai importante.

Le-am spus jucătorilor mei anumite chestii la începutul meciului, ştiam că Dinamo vine după victorii, le-am închis spaţiile, apoi i-am deschis şi am reuşit să şi câştigăm. De când am venit, am marcat 13 goluri, dacă nu mă înşel, sunt aproape trei goluri marcate pe meci. La statistică stăm bine, cel mai bun atac şi a doua cea mai bună apărare.

Acum trebuie să ne odihnim ca să mergem să câştigăm la Oţelul, o revelaţie a campionatului, un meci foarte greu, dar trebuie să câştigăm. Mă bucur că atacanţii au marcat în cele din urmă, deşi am avut multe ocazii şi în prima repriză, asta le-am spus şi la pauză, din păcate, creăm multe faze, dar nu şi marcăm.

Chiar mi-era teamă de acest meci, dar mă bucur că am reuşit să trecem cu bine peste această partidă. Mă bucur că Otele a reuşit să marcheze, eu cred că marchează prea puţin din câte faze îşi creează, dar e un băiat cuminte şi poate progresa" , a declarat Adrian Mutu.

CFR Cluj - Dinamo 4-0

CFR Cluj s-a impus, vineri seara, pe teren propriu, scor 4-0, în meciul cu Dinamo Bucureşti, în cadrul etapei a 27-a din Superligă.

După o primă repriză fără gol, clujenii au deschis scorul după un contraatac, prin Bîrligea, în minutul 52. Scorul a fost majorat de Karlo Muhar, în minutul 68, iar Otele a reuşit o dublă în minutele 79 şi 82, stabilind scorul final.

În clasament, CFR Cluj are 48 de puncte şi se află pe locul secund , în timp ce Dinamo, cu 22 de puncte, ocupă penultimul loc în clasament, al 15-lea.

• CFR CLUJ: R. Sava - Cr. Manea (Mogoş 68), Boben, Ajeti, Camora - Muhar, K. Keita, Tachtsidis (Avounou 68) - C. Deac (R. Filip 85), Bîrligea (P. Michael 76), Otele (Aly Abeid 85). ANTRENOR: Adrian Mutu
  • DINAMO: Golubovic - Edgar Ie, Velkovski, Patriche - Moura, Pavicic (N. Roşu 70), Gnahore, Borduşanu (C. Costin 70) – Ilic (A. Bani 56), Hakim Abdallah (A. Irimia 87), Goncalo Gregorio (Selmani 56). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Afla mai multe despre: cfr cluj