”Ne-am facut singuri viata grea”. Eugen Neagoe, concluzii după victoria la limită cu Petrolul

Echipa CS Universitatea Craiova a învins, duminică, în deplasare, forrnaţia Petrolul Ploieşti, scor 1-0, într-un meci din etapa a 29-a din Superligă.

În minutul 37, Jair Tavares a executat o lovitură liberă, trimiţând balonul în careul craiovenilor, iar Meijers a înscris, dar, după aproape şase minute de aşteptare, golul a fost anulat de arbitrul Horia Mladinovici după consultarea VAR, din cauza unui ofsaid. În minutul 45+3 a fost rândul craiovenilor să înscrie, prin Andrei Ivan, iar golul a fost validat după consultarea VAR.

Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Eugen Neagoe, a vorbit despre victoria la limită obţinută cu Petrolul.

”Cunoşteam starea terenului. Băieţii s-au luptat. Am vrut să jucăm cu 2 atacanţi, aţi văzut cum sărea mingea, nu putea să fie controlată deloc. Ne-am creat ocazii, puteam să marcăm şi golul 2 dar din păcate nu am reuşit.  Ne-am facut singuri viata grea, cum se spune. Se putea întâmpla orice. Petrolul ştiam că vor arunca multe mingi în teren, îl vor întroduce pe Budescu. Băieţii mei merită felicitări pentru că am suferit. Vedem ce se va întâmpla în play-off”, a declarat Neagoe.

Craiova s-a impus cu 1-0, reuşind prima victorie în deplasare din acest an. Oltenii sunt pe locul 5, cu 51 de puncte, în timp ce Petrolul este pe locul 9, cu 33 de puncte.

Echipele care au evoluat:

• PETROLUL PLOIEŞTI: Vâlceanu – Doua, Papp, Meijers, Mathaus – Dumitriu (Budescu 64), Seto, Jair Tavares, Ţicu - Irobiso, Grozav (M. Bratu 80). ANTRENOR: Florin Pârvu
  • UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vătăjelu, Zajkov, Badelj (Raul Silva 15), Ndong (Vlădoiu 46) - Işfan, Mateiu, Screciu, A. Ivan (Baiaram 61) – Markovic (Găman 80), Koljic (Rivaldinho 61). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Afla mai multe despre: eugen neagoeuniversitatea craiovapetrolul