”Trebuie să ne trezim”. Prestaţia tricolorilor de la U21 a fost analizată de Giovanni Becali + Ironia lui MM Stoica dupa înfrângerea cu Spania: ”Să facem şi noi o adresă ca să ne dea şi nouă puţin mingea” | EXCLUSIV

Echipa națională

Echipa naţională de tineret a României a pierdut amicalul de la Cluj, vineri, scor 1-4 cu echpa similară a Spaniei. A fost primul meci din al doilea mandat al lui Emil Săndoi la naţionala U21.

”Trebuie să ne trezim”. Prestaţia tricolorilor de la U21 a fost analizată de Giovanni Becali + Ironia lui MM Stoica: ”Să facem şi noi o adresă ca să ne dea şi nouă puţin mingea”

Pe Cluj Arena, Spania a deschis scorul în minutul 8, prin Abel Ruiz, şi şi-a majorat avantajul în minutul 16, când a înscris, din nou, Abel Ruiz. În minutul 35 atacantul român Jovan Markovic s-a accidentat şi nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit. Riquelme a ridicat scorul la 3-0 pentru iberici în minutul 80. România a redus din diferenţă prin Miculescu, în minutul 86. Rezultatul final a fost stabilit de Riquelme în minutul 90.

Giovanni Becali a urmărit partida şi a mărturisit pentru Orange Sport: ”E bine că am luat patru goluri, trebuie să ne trezim. Urmează un turneu final, trebuia să ne trezim toţi, federaţia, staf-ul tehnic, trebuie să ştim la ce ne aşteptăm. Echipa de acum trebuie să se formeze, totul depinde de staff-ul tehnic, dar şi de jucători, în frunte cu Tavi Popescu”.

Nici MM Stoica nu a fost mulţumit de ce a văzut azi în partida România U21 - Spania U21: ”O întrebare pentru Pancu, pentru Săndoi, pentru toţi cei care coordonează loturile acestea. Cum e posibil ca la echipa U20 să joace în formula de start doi fundaşi dreapta, Sîrbu şi Pantea, iar în formula de U21, Ţicu şi Dumitrescu, doi fundaşi stânga. Eu nu pot să înţeleg aşa ceva. De ce îţi tragi un glonţ singur în genunchi. Dacă prindem Spania prin grupe la Euro, să facem şi noi o adresă ca să ne dea şi nouă puţin mingea, că acum nu ne-au dat-o deloc. Nu-ţi mai bate joc de jucători. La Sepsi joacă fundaş stânga, iar aici joacă fundaş dreapta”.

Echipele care au evoluat azi:

• ROMÂNIA U21: R. Popa - A. Dumitrescu (Coubiş 90), Drăguşin (A. Pitu 90), Racoviţan, Ţicu - Screciu, Lixandru (Miculescu 61) – Sefer (Grameni 61), L. Munteanu (Işfan 61), Petrila (Oct. Popescu 69) – Markovic (Birligea 35, Dican 90). ANTRENOR: Emil Săndoi
  • SPANIA U21: Tenas - A. Martinez, Chust, Pacheco, A. Balde (Miranda 46) – Rodri (Baena 46), Nico González, Turrientes - S. Gomez, A. Ruiz, Bryan Gil (Riquelme 46). ANTRENOR: Luis de la Fuente

Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca)

Afla mai multe despre: romania u21spania u21giovanni becalimm stoica