NEWS ALERT | Krim - CSM Bucureşti 28-26. Slovenele, duel de foc în optimi cu Rapid. Cristina Neagu&Co vor juca direct în sferturi

Handbal

Rapid o va întâlni în optimile EHF Champions League pe Krim Ljubljana.

FINAL | Krim - CSM Bucureşti 28-26

Principalele marcatoare ale partidei au fost Stanko şi Radicevic, câte 7 goluri, pentru Krim, respectiv Neagu 6, pentru CSM.

În urma rezultatului, CSM încheie grupa A pe locul II, cu 22 puncte. De pe primul loc s-a calificat direct Vipers, deţinătoarea trofeului, cu 23 puncte.

Rezultatele complete ale CSM Bucureşti în grupa A sunt: 30-28 şi 26-28 cu Krim Ljubljana, 33-26 şi 30-30 cu Brest Bretagne Handball, 28-28 şi 27-25 cu SG BBM Bietigheim, 31-27şi 40-31 cu Odense Handold, 40-25 şi 35-26 cu DHK Banik Most, 29-35 şi 27-24 cu Vipers, 30-24 şi 33-29 cu FTC Budapesta.

Liderul CSM Bucureşti, Cristina Neagu, a început stagiunea în Liga Campionilor, de pe locul 3 al clasamentului golgeterilor all-time, cu 910 reuşite, după Anita Gorbicz (1016 goluri) şi Jovanka Radicevic (978). După 14 etape, la finalul meciurilor din grupe, Neagu a adunat 1.015 goluri marcate.

În grupa B din Liga Campionilor joacă şi campioana Rapid Bucureşti.

Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte 4 locuri disponibile.

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.

Afla mai multe despre: csm bucureşti