NEWS ALERT | Partida Sepsi - U Craiova 1948 se rejoacă! Oltenii sunt pe loc de play-off în acest moment

Fotbal

Comisia de Recurs a Federaţiei Române de Fotbal a decis, joi, 9 martie, ca partida dintre Sepsi şi U Craiova 1948 să se rejoace!

Duelul dintre Sepsi şi U Craiova, programat pe 29 ianuarie, a fost întrerupt definitiv în minutul 26, după din cauza scandărilor xenofobe ale suporterilor echipei finanţate de Adrian Mititelu.

• Arbitrul Andrei Chivulete a decis că partida nu se mai putea disputa în asemenea condiţii.

Partida Sepsi - U Craiova 1948 se rejoacă

Aşadar, FRF a păstrat sancţiunile suporterilor şi amenda clubului oltean, însă a decis ca ”finala pentru play-off” să se joace pe teren, la Sfântu Gheorghe.

Recurs Craiova: admite in parte. Anulează forfe, dispune rejucare din minutul 0. Menţine sancţiune 6 etape deplasare şi penalitate sportivă 22.500

Recurs Sepsi: admite în parte, reduce penalitatea sportivă la 10.000 lei (de la 25.000)”, s-a comunicat în acest caz, conform prosport.ro.

• Partida Sepsi - U Craiova 1948 ar urma să se dispute, joi, 16 martie!

În acest moment, cu o etapă rămasă de disputat (două pentru Sepsi şi U Craiova 1948) din sezonul regulat al Superligii, sezonul 2022/2023, Sepsi pierde cele trei puncte primite iniţial la ”masa verde” şi coboară sub U Craiova 1948 în clasament.