Nicolae Dică are ce să le reproşeze jucătorilor după remiza cu CS Mioveni: ”Doar noi putem să încasăm un asemenea gol...”

Echipele CS Mioveni şi FCSB au încheiat sâmbătă la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul din etapa a patra a Superligii. FCSB se află pe locul 11 în clasament.

Mioveni a deschis scorul în prima repriză la o fază la care Ovidiu Popescu l-a talonat pe Vlad Pop şi s-a accidentat, Pop a continuat acţiunea, a centrat, iar Ionuţ Balaur a marcat cu un şut deviat, în minutul 26.

David Miculescu a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 79, dintr-o centrare a lui Olaru.

Nicolae Dică, antrenorul echipei FCSB, a vorbit despre partida de azi.

”Ne aşteptam să avem un meci greu. Ştiam că sunt o echipă care se apără, nu am reuşit să punem o presiune mai mare pe ei. Când am făcut ce le-am spus la antrenament ne-a ieşit. Până să primim golul... doar noi putem să îl primim golul respectiv. Am încercat să punem o presiune pe ei în a doua repriză. Puteam totuşi să pierdem şi jocul... mai ales spre final când cei de la Mioveni au avut ocazii bune. Degeabă ne-am creat ocazii şi nu am marcat, acolo în faţa porţii trebuie să fie mai multă concentrare.

Miculescu este un marcator. Poate să joace şi atacant, este marcator şi din orice poziţie îl foloseşti marchează. Din păcate întârzie victoria, trebuie să vină în meciul viitor pentru că avem câştigarea campionatului anul acesta! Încerc să odihnesc jucători şi să dau minute. Din păcate la Ovidiu Popescu a călcat strâmb... Dawa nu este la 18, 19 ani, dar o să îl schimbăm să nu mai intre aşa agresiv, el aşa joacă”, a declarat Dică după meci.

Au evoluat următoarele echipe:

CS Mioveni: I. Popescu - I. Balaur, Scarlatache, Garutti (Buziuc 74’) - Oancea, Panait (Cierpka 60’), V. Pop, Burnea (A. Iacob 86’) – Rădescu (Antal 75’), Blănaru, Coşereanu (Trif 59’). Antrenor: Alexandru Pelici

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu (Haruţ 30’), Dawa, Bouhenna, R. Boboc (Radaslavescu 80’) - Ad. Şut (Dulca 45’), Oaidă (Musi 58’) - Cordea, Miculescu, Oct. Popescu - I. Stoica (Olaru 58’). Antrenor: Nicolae Dică

Afla mai multe despre: fcsbcs mioveninicolae dica