"Nu-mi vine să cred". Alibec, uimit de "remontada" Farului cu FCSB: "După eliminarea lui Dawa le-am spus 'haideţi că-i batem!'"

Farul

Denis Alibec, jucătorul echipei Farul Constanţa, a declarat că nu se aştepta ca formaţia sa să întoarcă rezultatul într-un timp atât de scurt, în meciul câştigat pe Arena Naţională, în compania FCSB.

Alibec a dezvăluit, însă, că după eliminarea lui Joyskim Dawa le-a spus colegilor săi că meciul poate fi întors în favoarea Farului.

„Nu-mi vine să cred că am reuşit să întoarcem meciul, chiar dacă după eliminarea lui Dawa le-am spus ”haideţi că-i batem”! Nu credeam, dar uite că s-a întâmplat. Chiar n-am cuvinte după meciul ăsta, după 0-3 cu CFR să revenim aşa, cu atâţia tineri în echipă, sunt mândru. Nu am mai trăit aşa ceva de când eram la Astra, în 2016.

Eram într-o perioadă foarte proastă, chiar ne gândeam cum vom reveni la jocul pe care îl făceam până acum, dar dacă avem spiritul din această seară şi nu cel cu CFR, cred că ne putem bate la campionat”, a declarat Alibec.

FCSB - Farul 2-3, în Superligă

Farul Constanţa a învins duminică, în deplasare, scor 3-2, formaţia FCSB, după un meci în care gazdele au condus până în minutul 90+4 cu 2-1. Constănţenii au înscris golurile victoriei în numai două minute.

În derbiul de pe Arena Naţională, bucureştenii au deschis scorul în minutul 47, prin Cordea, care a fructificat pasa lui Florinel Coman. Farul a egalat în minutul 56, dintr-o lovitură liberă executată de Alibec. După numai două minute, arbitrul Horaţiu Feşnic a cordat penalti la duelul dintre Cordea şi M. Popescu, iar Compagno a transformat, aducându-le în avantaj pe gazde. În minutul 71 Octavian Popescu a înscris, dar golul a fost anulat după consultarea VAR, din cauza unei poziţii de ofsaid. În minutul 90 Dawa a fost eliminat pentru fault din poziţie de ultim apărător şi meciul s-a schimbat total. Constănţenii au înscris de două ori în numai două minute, prin autogolul lui Omrani şi prin şutul lui Borza, în minutele 90+4 şi 90+6, iar Farul a revenit pe primul loc în clasament.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Tamm, Sorescu (Pantea 46) - Olaru, Ad. Şut, Edjouma (Fl. Coman 46) – Cordea (Miculescu 61), Compagno (Omrani 61), Oct. Popescu (Oaidă 79). ANTRENOR: Mihai Pintilii

FARUL: Aioani – Baravykas (Sîrbu 36), Larie, M. Popescu, Kiki (Borza 27) - T. Băluţă, Nedelcu (Sali 66), Artean - Alibec, L. Munteanu (Mazilu 65), Grameni (Casap 66). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Compagno 53, Olaru 69, Omrani 75, Pantea 81 / Grameni 4, Alibec 22, Nedelcu 28, M. Popescu 58

Cartonaş roşu: Dawa FCSB) min. 90

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Vladimir Urzică

Afla mai multe despre: denis alibecreactiefarulfcsbsuperliga