O nouă gafă uriaşă făcută de Becali?! Schimbarea de la pauză care l-a dat de gol: ”El nici nu a ştiut că Omrani avea galben” | EXCLUSIV

Rapid Bucureşti a învins-o, duminică, pe teren propriu, scor 1-0, pe FCSB, în ultimul meci al etapei a cincea din play-off-ul Superligii.

Meciul de pe stadionul Valentin Stănescu a început cu opt minute mai târziu decât programarea iniţială în urma spectacolului pirotehnic al galeriei giuleştene. Arbitrul Horaţiu Feşnic a amânat startul partidei pentru ca fumul de pe teren să se împrăştie, iar crainicul arenei a făcut apel la suporteri pentru ca aceştia să nu mai folosească materiale pirotehnice.

În minutul 4, Onea a intrat foarte dur la Florinel Coman, dar arbitrul a acordat doar galben după consultarea VAR. Rapid a deschis scorul în minutul 21, când Albu a pasat pentru pentru Funsho Bamgboye, acesta a trimis în careu şi acelaşi Albu a deschis scorul.

Imediat după gol, portarul Horaţiu Moldovan a scos şutul lui Olaru. S-a jucat pe contre în prima repriză, iar arbitrul a permis fundaşilor echipei gazdă un joc mai dur.

După pauză FCSB a forţat egalarea, a avut mai multe ocazii, dar Horaţiu Moldovan a avut intervenţii excelente, precum cea din minutul 89, în faţa lui Omrani. Rapid a învins şi a reuşit prima victorie din play-off.

FCSB a făcut trei schimbări la pauză. Au ieşit Compagno, Dawa şi Edjouma şi au intrat Cordea, Omrani şi Cristea.

Înlocuirile i-au dat de gândit lui Basarab Panduru: ”Eu cred că Gigi nu a ştiut că Omrani avea galben!”

• În minutul 4, în urma protestelor la intrarea lui Onea asupra lui Coman, deşi se afla pe banca de rezerve, Omrani a primit cartonaşul galben

”FCSB s-a trezit în repriza a doua, totul se schimbă la pauză. Schimbările nici nu ştiu dacă sunt inspirate sau nu, pentru că nu ştiu cum poţi să introduci un jucător care are deja un cartonaş galben, mă refer la Omrani. Vii cu vrăjeala aia doar că e atacant şi nu face faulturi, dar nu e adevărat. Eu cred că Gigi nu a ştiut că Omrani are galben”, a declarat Panduru la Orange Sport.

• FCSB rămâne pe locul al treilea în clasament, cu 37 de puncte, în timp ce Rapid este pe 5, cu 31 de puncte.

Echipele de start:

• RAPID: H. Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais (Florin Ştefan 77) - Al. Albu, Kait, Al. Ioniţă II (Emmers 65) – Sefer (Pănoiu 90), Dugandzic, Funsho Bamgboye. ANTRENOR:  Adrian Mutu
  • FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa (I. Cristea 46), Tamm, Radunovic – Edjouma (Omrani 46), Şut (Miculescu 85), Olaru - Oct. Popescu, Compagno (Cordea 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

Afla mai multe despre: gigi becalifcsbomrani