O nouă înfrângere pentru Minaur Baia Mare. Nantes s-a impus la cinci goluri diferenţă în meciul din European League

Handbal

CS Minaur Baia Mare a fost învinsă în deplasare de formaţia franceză Nantes, cu scorul de 34-29 (14-14), duminică, într-un meci din Grupa B a EHF European League.

Minaur a făcut o primă repriză bună, chiar a condus cu 6-4, 13-11, 14-12, dar la pauză scorul a fost egal, 14-14.

Gazdele au preluat controlul după pauză şi s-au desprins la o diferenţă de cinci goluri, 26-21, 27-22, 28-23, iar apoi au condus şi la şase goluri (32-26, 34-28), câştigând cu 34-29.

Pentru vicecampioana României au punctat Jelena Lavko 11 goluri, Cristina Laslo 4, Alexandra Severin 3, Asuka Fujita 2, Andreea Cristina Popa 2, Angela Cioca 5, Ana Maria Tănasie 1, Anca Georgiana Polocoşer 1.

Amra Pandzic a apărat 7 şuturi (33,33%), iar Cristina Enache 5 (20%).

Cele două echipe s-au întâlnit şi în semifinalele sezonului trecut, la turneul final de la Baia Mare, când Nantes a câştigat cu 36-34.

Sâmbătă, în celălalt meci al grupei, SG BBM Bietigheim a dispus cu 29-19 de MKS Zaglebie Lubin.

SG BBM Bietigheim are 6 puncte, fiind urmată de Nantes, 4 puncte, CS Minaur Baia Mare, 2 puncte, MKS Zaglebie Lubin, 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturi.

Minaur va juca următorul meci pe 6 februarie, acasă, cu Nantes.

Afla mai multe despre: baia mare