Oltenii fac un pas în spate după înfrângerea cu FCSB! Nicuşor Bancu: ”Ne concentrăm pe locul doi”

Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Universitatea Craiova, în etapa a treia din play-off-ul Superligii.

Bancu, după FCSB - Universitatea Craiova. Primele concluzii

Fără Alexandru Mitriţă şi Ndong, accidentaţi, iar cu Bancu şi Screciu pe banca de rezerve, Universitatea Craiova a jucat slab în prima repriză a meciului de pe Arena Naţională. Bucureştenii au pus presiune pe poarta lui Laurenţiu Popescu, Lixandru (min. 10) şi Chiricheş (min. 26) trimiţând puţin pe lângă bară.

Scorul a fost deschis de Florinel Coman, din lovitură liberă, în minutul 29, iar după numai trei minute Ştefan Vlădoiu a trimis în propria poartă, la un corner executat de acelaşi Florinel Coman. În repriza a doua gazdele nu au mai forţat, craiovenii au avut o ocazie prin Cîmpanu, în minutul 78, şi FCSB s-a impus cu 2-0.

• În clasament, FCSB conduce cu 41 de puncte. Bucureştenii sunt urmaţi de CFR Cluj şi Universitatea Craiova, ambele cu câte 31 de puncte.

Nicuşor Bancu a vorbit după meci despre înfrângerea suferită, dar şi despre obiectivul oltenilor din următoarea perioadă.

„Da, este foarte greu să mai avem şanse la titlu. Dacă am fi câştigat ar fi fost altă situaţie, acum ne vom concentra pe locul doi, este cel mai accesibil. Ne aşteptam la mai mult, cred că oboseala după meciul din Cupă s-a simţit.

Ne pare rău că am pierdut şi Cupa, acum şi şansa la campionat. Suntem foarte dezamăgiţi, trebuie să ne revenim pentru a nu pierde şi locul doi.

În Cupă probabil am crezut că va fi uşor, dar nu am avut aproape deloc ocazii. Trebuia să punem altă presiune pe echipa adversă. Am venit aici încrezători că putem face o partidă bună, dar nu ne-am ridicat la nivelul aşteptărilor.

Sper să nu mai facem cadouri ca astăzi, au dat golurile pe greşelile noastre. Se putea mai mult. Ne pare foarte rău, nu ştiu ce să spun. Am început OK partida, nu şi-au creat ocazii imense. Apoi a venit acel gol din lovitură liberă şi ne-a pus plumb în picioare. Şi dacă făceam egal, şansele la titlu ar fi rămas mici”, a afirmat Bancu după meci.

Echipele care au evoluat:

• FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Chiricheş, Radunovic - Lixandru, Şut, Olaru (Antwi 87) - Oct. Popescu (Radaslavescu 74), Miculescu (Alhassan 74), Fl. Coman (Dawa 90). ANTRENOR: Elias Charalambous
  • UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Maldonado, Badelj, Căpăţînă (Bancu 78) – Al. Creţu, Mekvabishvili, Houri (Koljic 78) – Baiaram (Danciu 61), Blesa (Markovic 68), A. Ivan (Cîmpanu 46). Antrenor: Ivailo Petrev

Afla mai multe despre: bancuuniversitatea craiovafcsb