Ons Jabeur s-a calificat în finală la Charleston. Semifinala dintre Pegula şi Bencic, întreruptă din cauza ploii

Tenis

Jucătoarea tunisiană de tenis Ons Jabeur, favorită numărul 2, s-a calificat din nou în finala turneului de la Charleston, după ce a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina, cap de serie numărul 3, scor 7-5, 7-5.

Vicecampioană în 2022, tunisianca va lupta duminică pentru titlu cu învingătoarea partidei dintre principala favorită Jessica Pegula şi elveţiana Belinda Bencic.

Meciul dintre Pegula şi Bencic a fost întreupt din cauza ploii, după ce elveţianca a câştigat primul set, scor 7-5, iar în setul doi scorul era 6-6, americanca fiind la conducere în tiebreak, scor 4-2.

Meciul se va relua duminică, atunci când se va disputa şi finala.

Pentru Ons Jabeur este prima finală din acest an, iar în 2022, ea a pierdut la Charleston în faţa Belindei Bencic, care s-a impus, scor 6-1, 5-7, 6-4.

Afla mai multe despre: ons jabeur