Ovidiu Burcă, total nemulţumit de gazonul de pe ”Arcul de Triumf”

Dinamo București

Echipa Dinamo Bucureşti a încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii. Ambele goluri ale partidei au fost marcate în urma unor gafe ale apărătorilor celor două echipe.

Meciul a început cu accidentarea lui Cristian Costin, care însă s-a restabilit şi a revenit pe teren. În minutul 13 meciul a fost întrerupt pentru două minute, din cauza fumului degajat de efectele pirotehnice ale galeriei oaspeţilor. Goncalo Gregorio a profitat în minutul 22 de o gafă a lui Doua, care a respins cu pieptul la centrarea lui De Moura, şi a deschis scorul pentru Dinamo. Ploieştenii au egalat după o gafă a apărării dinamoviste. Ilic a cerut mingea de la portarul Golubovic, însă a fost deposedat de Seto, a urmat o pasă în careu pentru Jair, care a prelungit până la Zoran Petrovic şi acesta a înscris, în minutul 37.

Ultima fază importantă a meciului s-a derulat în minutul 86, când Mihai Roman a trimis balonul în transversală, cu o lovitură de cap. S-a încheiat 1-1 şi Petrolul este pe locul 4, cu 12 puncte, iar Dinamo se află pe locul 8, cu 8 puncte.

Ovidiu Burcă, antrenorul ”câinilor”, a vorbit despre remiza de azi.

”Am încercat să ne adaptăm jocul la teren. Am făcut o eroare pe care noi nu o facem. Noi am pregătit jocul altfel, dar din păcate... Nu prea a fost fotbal. Greşeala de la gol? Au fost multe de ambele părţi, în primul rând eu le-am spus jucătorilor sa işi adapteze crampoanele pentru terenul de joc. Asta este situaţia. Am încercat să schimbăm multe lucruri azi, dar din păcate...

Avem un gust amar să văd cea mai bună suprafaţă care a devenit aşa. De azi dimineaţă de când am văzut terenul a ştiut. O să se supere lumea pe mâine. Avem stadioane frumoase, dar nu ştim să întreţinem gazoane. Oamenii care se ocupau de ele, aveau pasiune. Aşa e când ai o responsabilitate. Acum avem fel şi fel de firme cu care facem contracte!”, a răbufnit Ovidiu Burcă.

Echipele care au evoluat:

• DINAMO: A. Golubovic - Patriche, Q. Bena, Homawoo - G. De Moura, A. Bani (Ghezali 53), C. Ilic (I. Roşu 78), Amzăr - Cr. Costin (G. Creţu 79), Gregorio (Hakim Abdallah 68), D. Politic. ANTRENOR: Ovidiu Burcă
  • PETROLUL: Zima - Papp, Meijers, Ţicu - Doua, Hanca (Dumitriu 88), Seto, Jair, Musi (M. Constantinescu 75) - Z. Petrovic (M. Roman 69), G. Grozav (Diomande 74). ANTRENOR: Florin Pârvu

Afla mai multe despre: dinamopetrolulsuperligaovidiu burcă