Panduru şi Vochin nu au înţeles schimbările lui Dan Petrescu. Concluzia după remiza cu Craiova: ”Să lase titlu pentru anul viitor” | EXCLUSIV

CFR Cluj

Echipa CFR Cluj a încheiat la egalitate duminică, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia CS Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a 7-a din play-off-ul Superligii.

În minutul 27 Andrei Ivan a primit direct cartonaşul roşu pentru o intervenţie la Boateng, însă, după consultarea VAR, arbitrul Radu Petrescu a anulat cartonaşul roşu, dându-i jucătorului craiovean cartonaş galben.

În repriza secundă gazdele au deschis scorul prin Muhar. Acesta a intrat pe teren în minutul 60 şi a înscris şase minute mai târziu. Însă oaspeţii au reuşit să egaleze în minutul 68, prin Andrei Ivan – un gol care a avut nevoie de validarea VAR.

S-a încheiat 1-1, iar CFR are 39 de puncte şi este pe locul al treilea, la şapte puncte de liderul Farul. Campioana en-titre pare ieşită total din lupta pentru titlu.

• CS Universitatea Craiova este pe locul 4, cu 36 de puncte.

Basarab Panduru şi Andrei Vochin a vorbit despre partida de azi. Ambii nu au înţeles schimbarea lui Daniel Bîrligea.

”E curios cum i-a pus Petrescu pe Camora, Fica. Formula asta superdefensivă, probabil că de asta nu s-a întâmplat nimic. Repriza a doua a fost bună, au fost ocazii, CFR-ul a început mai bine. Craiova pe final merita să câştige.

Ocazia lui Bairam a fost foarte mare, dar şi aia a lui Markovic. Nu ştiu dacă merita Craiova mai mult, poate astea de final, dar cred că e un rezultat corect. Mereu e schimbat Birligea, ba că are el ceva, ba că îl schimbă Petrescu”, a declarat Panduru la Orange Sport.

”Universitatea merita să câştige meciul asta, raportul ocaziilor zice tot. Au fost ocazii mari ratate pe final. După dispunerea din primul 11 la CFR şi după cum s-a desfăşurat meciul cred că mai degrabă o cupa europeană şi să lase titlu pentru la anul. O schimbare pe care n-am îneles, paote doar dacă are o cauză medicală, a lui Birligea”, a declarat Andrei Vochin.

Echipele care au evoluat:

• CFR CLUJ: Scuffet – C. Manea, Yuri, A. Burcă, Camora (Peteleu 90) – Braun (Bordeianu 74), Boateng (Muhar 60), Cvek, Fică (Petrila 74) - Janga, Bîrligea (E. Krasniqi 60). ANTRENOR: Dan Petrescu
  • CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Mitrea, Badelj - Mateiu, Screciu – Cîmpanu (Baiaram 61), Işfan (Roguljic 61; Căpăţână 77), A. Ivan – Koljic (Markovic 46). ANTRENOR: Eugen Neagoe

Afla mai multe despre: dan petrescucfr cluj