Paul Iacob, prima explicaţie după eşecul din Bănie: ”Noi nu ştim să jucăm cu om în plus”

Rapid

Echipa CS Universitatea Craiova a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea bucureşteană Rapid, în etapa secundă din play-off-ul Superligii.

Rapid a pierdut în Bănie! Paul Iacob: ”Îmi asum toată vina”

La Craiova, gazdele puteau deschide scorul încă din minutul 19, însă golul lui Alexandru Mitriţă a fost anulat pentru ofsaid. Cei care au marcat primii au fost oaspeţii, prin Funsho Bamgboye, în minutul 48. După numai trei minute craiovenii au rămas în zece, după eliminarea lui Lyes Houri – al doilea cartonaş galben. Surprinzător, însă, gazdele au renăscut după eliminare.

Ştefan Baiaram a egalat în minutul 59, după o pasă a lui Alexandru Mitriţă. Apoi a venit rîndul lui Mitriţă să înscrie. Andrei Ivan a fost faultat în careu şi mijlocaşul oltenilor a transformat aducându-şi echipa în avantaj.

S-a încheiat 2-1 pentru gazde, iar Craiova este pe locul secund, cu 31 de puncte, în timp ce Rapid e pe locul 4, cu 28 de puncte.

Paul Iacob, jucătorul echipei Rapid, a vorbit despre înfrângerea din Bănie!

„Era mai bine 11 la 11, noi nu ştim să jucăm cu om în plus. Îmi asum toată vina pentru primul gol. Mitriţă mi-a dat printre picioare, trebuia să fac mai mult. Apoi am văzut penalty-ul, nici nu ştiu cine l-a făcut. Trebuia să gestionăm mult mai bine omul în plus şi faptul că ei lăsau spaţii.

Nu ştiu dacă a fost lipsa soluţiilor problema. Craiova a făcut un meci mare, s-au apărat fantastic, e pe deplin meritul lor. Reflectăm, vedem ce am greşit, încercăm să reparăm şi trebuie să o luăm de la capăt meciul viitor. Avem ocazii, nu reuşim să o băgăm în poartă. Dar nu e vina atacanţilor. Azi am pierdut cu o echipă mult mai bună ca noi.

Determinarea şi ambiţia lor au făcut diferenţa. Rapid nu a ieşit din lupta la titlu şi niciodată nu va ieşi. Dacă FCSB pierde cu Craiova şi noi batem, suntem acolo”, a declarat Paul Iacob după meci.

Echipele care au evoluat:

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpăţînă (Ndong 80) - Al. Creţu, Mateiu (Mekvabishvili 53), Houri - Baiaram, A. Ivan (Maldonado 71), Al. Mitriţă (Markovic 80). ANTRENOR: Ivaylo Petev
  • RAPID: Aioani – Braun (Onea 68), I. Cristea, P. Iacob, Borza – Djokovic (Emmers 75), Hasani (Burmaz 68), Hromada(Al. Albu 75) – Funsho Bamgboye, A. Rrahmani, Papeau (Petrila 57). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Afla mai multe despre: paul iacobrapidcraiova