Petrolul a câştigat amicalul împotriva Farului. Gicu Grozav a avut nevoie de 3 minute pentru a deschide scorul

Petrolul

Petrolul şi Farul au jucat azi un meci amical la Buftea, unde ploieştenii au câştigat cu scorul de 2-1.

Gicu Grozav a deschis scorul după doar 3 minute de joc chiar sub ochii lui Gică Hagi.

După pauză, Petrolul a început la fel de tare. În minutul 48, atacantul Mario Bratu a primit o pasă în adâncime şi a marcat cu un şut de la 12 metri. Singurul gol marcat de Farul a fost în minutul 78 prin Vlad Morar cu un şut din voleu, de la 11 metri.

În prima etapă a sezonului, nou-promovata din Ploieşti primeşte vizita celor de la FC Voluntari, în timp ce elevii lui Gică Hagi joacă pe teren propriu cu FCU Craiova.

Echipele din amicalul Petrolul Ploieşti - Farul Constanţa

Petrolul Ploieşti: Moroz - Meijers, Tamaş, Huja - Pashov, Jair, Cebotaru, Ţicu - Cioiu, Măzărache, Grozav

Rezerve: Avram - Olaru, Horj, Borţa, Gheorghe, Bratu, Tucaliuc, Ivanovski, Seto

Antrenor: Nicolae Constantin

Farul Constanţa: Buzbuchi - Corinus, Larie, M. Popescu, Borza - Boboc, Artean - Grameni, Cojocaru, Pitu - R. Moldoveanu

Rezerve: Muşat - Kiki, Mladen, Benzar, Grosu, Doukoure, Banu, Casap, Mazilu, Morar

Antrenor: Gheorghe Hagi

Gicu Grozav, pregătit de noul sezon

Gicu Grozav a fost atras de proiectul echipei Petrolul Ploieşti şi a decis să revină în Liga I.

Echipa nou-promovat a anunţat transferul fotbalistului.

„Arc peste timp! După fix zece ani, Gicu Grozav e gata să îmbrace, din nou, tricoul Petrolului. Mâine (n.r. - azi), jucătorul este aşteptat să ajungă la Ploieşti şi, de la ora 20.00, să efectueze, pe «Ilie Oană», un prim antrenament sub comanda lui Nicolae Constantin”, a transmis Petrolul pe pagina de Facebook a clubului.

• 300.000 de euro este cota lui Grozav, potrivit site-ului de specialite Transfermarkt.com

Grozav a mai jucat la Petrolul în anul 2012, când a reuşit să marcheze 10 goluri în 33 de meciuri. Gicu vine după un sezon cu 26 de meciuri jucate, şapte goluri marcate şi un assist la MTK Budapesta.

După 3 ani în Ungaria, unde a jucat pentru Kisvarda, Diosgyor şi MTK Budapesta, Grozav s-a întors în Liga I.

Afla mai multe despre: farulpetrolul