Petrolul n-are linişte după meciul cu Voluntari. ”Lupii” sunt nemulţumiţi de arbitraj: "Plătim VAR-ul şi se iau deciziile astea! Cred că avea ochii închişi"

Petrolul

FC Voluntari a câştigat în deplasare, la Ploieşti, scor 1-0 (0-0), meciul disputat luni seară în compania echipei Petrolul, ultima confruntare a etapei 1 din Superliga 2022-2023.

Pe Arena ”Ilie Oană”, într-un meci cu multe ocazii, arbitrul George Găman a anulat în urma analizei VAR un gol înscris de Petrolul Ploieşti, prin Dumitriu, în minutul 22. Cauza a fost un ofsaid la Ivanovski.

În ultimul minut al prelungirilor, Tamaş l-a faultat în careu pe Armaş, iar lovitura de pedeapsă dictată de arbitrul Găman a fost transformată de D. Florea.

Costel Lazăr, preşedintele Petrolului, a contestat ambele decizii luate de George Găman.

"A fost un meci echilibrat, FC Voluntari n-a arătat cu nimic mai mult decât noi. Am şutat mai mult la poartă, am avut mai multe cornere, iniţiativă mai bună, dar, din păcate, punctele sunt la adversar.

(n.r - Despre arbitraj) În loc să facem paşi înainte, facem înapoi şi pe loc. Plătim acest VAR şi se iau nişte decizii... nu sunt specialist, am jucat şi eu puţin fotbal şi nu mă pricep, dar dacă astea sunt deciziile care se impun...

Mă refer la ambele faze în care a intervenit VAR-ul. La golul anulat, mingea trece prin spatele lui Ivanovski, nu o atinge şi nu influenţează, se fereşte să nu o atingă. Iar la cea de-a doua fază, cea de penalty, foarte uşor acordat. E un duel la cap. Dacă vă uitaţi, jucătorul de la Voluntari sare cu spatele la poartă. Toată lumea vorbeşte că a fost contact, că a fost mâna în faţă sau în spate. Jucătorul ăla a sărit cu spatele la poartă, cred că avea şi ochii închişi, despre ce vorbim? Au căzut amândoi. Probabil s-a decis după care a ţipat mai tare", a spus Costel Lazăr, pentru www.sport.ro.

Au evoluat următoarele echipe:

Petrolul: Avram - Meijers, Tamaş, Huja - Pashov, Dumitriu (Jair 72’), Seto (Cebotaru 58’), Ţicu – Cioiu (M. Bratu 58’), Ivanovski, Grozav (Măzărache 87’). Antrenor: Nicolae Constantin

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş, A. Vlad – Meleke (Helder Tavares 72’), Droppa (M. Răduţ 61’) - Raţă (Merloi 81’), Costin, Marcelo – Nemec (D. Florea 60’). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Afla mai multe despre: petrolulfc voluntarivar