Premier League | West Ham produce surpriza la Londra! A bătut-o pe Arsenal cu 2-0

Premier League

Echipa engleză West Ham United a învins joi seara, în deplasare, scor 2-0, gruparea Arsenal Londra, într-un meci din etapa a 19-a din Premier League.

În minutul 13, Jarrod Bowen i-a trimis lui Tomas Soucek şi acesta a deschis scorul pe Emirates Stadium. Gazdele au căutat egalarea şi Bukayo Saka a lovit bara în minutul 42, dar la pauză oaspeţii au intrat cu avantaj minim. În repriza secundă West Ham a mai înscris odată, prin Konstantinos Mavropanos şi echipa lui Arteta nu a mai putut face nimic.

Londonezii au asediat poarta lui Alphonse Areola, dar nu au reuşit să îl învingă pe goalkeeperul francez. Scorul putea fi mai mare, pentru că în minutul 90+5 West Ham a obţinut un penalti executat de Benrahma, pe care însă David Raya l-a apărat şi oaspeţii s-au impus cu 2-0.

În clasament Arsenal nu reuşeşte să o detroneze pe FC Liverpool din poziţia de lider şi rămâne pe locul secund, cu cu 40 de puncte. West Ham United a urcat pe locul şase, cu 33 de puncte.

Afla mai multe despre: premier leaguewest hamarsenal