Prima întrebare pe care i-a pus Maurizio Sarri lui Dan Petrescu. ”Bursucul” a dezvăluit întreaga discuţie după Lazio - CFR

CFR Cluj

Formaţia CFR Cluj a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), de echipa Lazio Roma, într-un meci din prima manşă a play-off-ului Conference League. Clujenii au jucat în superioritate numerică din minutul 15, când de la italieni a fost eliminat Patric.

Prima întrebare pe care i-a pus Maurizio Sarri lui Dan Petrescu

Golul a fost marcat de Immobile, în minutul 45+4.

Tehnicianul echipei Lazio Roma, Maurizio Sarri, l-a criticat dur pe arbitrul Craig Pawson după meciul din Conference League cu CFR Cluj, joc la care formaţia sa a evoluat în inferioritate numerică din minutul 15.

Sarri nu l-a uitat pe Dan Petrescu, iar după meci a avut loc un mic dialog între cei doi antrenori.

"Sarri m-a întrebat cum e vremea în Cluj, dacă e frig sau nu. M-a complimentat pentru perioada petrecută la Chelsea. E un mare antrenor", a declarat Dan Petrescu.

Au evoluat următoarele echipe:

• Lazio Roma: Maximiano - Lazzari, Patric, Casale, Hysaj (Marusic ’61) – Milinkovic-Savic, Marcos Antonio (Gila ’18), Vecino - Felipe Anderson (Cancellieri ’81), Immobile (Rodriguez ’61), Zaccagni. Antrenor: Maurizio Sarri
  • CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Camora – Deac (Petrila ’46), Muhar (Hoban ’61), Boateng (Cvek ’46), Krasniqi – Yeboah (Janga ’82), Birligea (Malele ’61). Antrenor: Dan Petrescu

Ce a spus Dan Petrescu după meciul cu Lazio:

"Dacă spuneai înainte de meci că pierdem cu 1-0, mi se părea că e normal, ar fi fost un rezultat bun, dar am jucat 11 contra 10. Mă supără că am încasat gol la ultima fază din prima repriză. Am avut noi corner în minutul 45+2 şi nu am ştiut să gestionăm acea fază fixă.

Fotbalul e şi faze fixe. Cred că s-a văzut o diferenţă clară de nivel în favoarea lor. 11 la 10 am încercat, n-am putut mai mult. N-au fost aşa multe ocazii, nici la noi, nici la ei, dar parcă ei au avut ocaziile mai mari.

Până la urmă, un rezultat care ne ţine în cărţi pentru retur. Probleme numărul 1 va fi duminică, peste două zile jucăm”, a declarat Petrescu.

FOTO | Nelu Varga, Sorin Grindeanu, Marcel Ciolacu şi Vasile Dîncu i-au făcut ”galerie” CFR-ului la Roma

Afla mai multe despre: cfr clujmaurizio sarri