Primele explicaţii din tabăra Farului după înfrângerea cu Voluntari

Farul Constanța

Echipa FC Voluntari a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-2, echipa campioană, Farul Constanţa, într-un meci al etapei a 17-a din Superligă.

Gazdele au deschis scorul în  minutul 10, când Dumiter a pasat, în careu, lui Robert Popescu, acesta a driblat un adversar şi a înscris pentru 1-0. În minutul 22 Dumiter a finalizat cu un lob după ce a scăpat singur cu Aioani şi a dus scorul la 2-0. Ilfovenii au intrat cu 3-0 la pauză, Dumiter înscriind în minutul 37 şi reuşind dubla.

După pauză, noul intrat Rivaldinho a redus din diferenţă, în minutul 47, însă Dan Sîrbu a înscris în propria poartă şi FC Voluntari a condus cu 4-1. În minutul 64 portarul gazdelor, Jesus Fernandez a greşit flagrant, oferindu-i o pasă pe tavă lui Rivaldinho, care a înscris pentru Farul. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic. Voluntari face 20 de puncte şi este pe locul 11. Farul se află pe 7, cu 22 de puncte.

Rivaldinho speră cu lucrurile să se îndrepte după această nouă înfrângere.

”Trebuie să strângem rândurile. Deja e un moment greu la noi. Trebuia să facem altceva faţă de prima repriză. Apoi am luat iar gol.

Nu vreau să scot meritul Voluntariului, dar cred că şi noi am jucat foarte slab. E greu de explicat. Nu e momentul să căutăm scuze, suntem împreună. Doar noi putem schimba ce a fost până acum.

Noi suntem într-un moment în care nu contează cine e pe bancă. Trebuie să facem diferenţa, să jucăm mai bine. Nu trebuie să căutăm alibi.

Trebuie să avem speranţă. Trebuie să luptăm, o să fie foarte greu. Dacă o ţinem tot aşa, o să fie şi mai greu”, a spus Rivaldinho, la finalul meciului cu FC Voluntari.

Echipele care au evoluat:

• FC VOLUNTARI: J. Fernandez – Ricardo Veiga, Matricardi, Armaş - Boboc, Raţă (Cocian 46), Crepulja (Boskovic 90+3), D. Andrei (Voican 75), Carnat – R. Popescu (D. Florea 60), Dumiter (Droppa 75). ANTRENOR: Ilie Poenaru
  • FARUL: Aioani - Dussaut, Larie, M. Popescu, Gustavo Marins (D. Sîrbu 46) – Vînă (Borgnino 68), Grameni (Sali 84), Kiki (N. Popescu 76) – Mazilu (Rivaldinho 46), Budescu, L. Munteanu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Afla mai multe despre: farulanghelvoluntari